Abaküs Nedir?

Mekanik olarak toplama, çıkarma, çarpma ve bölme yapan Abaküs ile kalem ve kağıda ihtiyaç duyulmamaktadır.

Abaküs nasıl kullanılır?

Sayılar onar hanelik gruplar halinde bir telin üzerinde toplanmakta ve işlemler bunlar vasıtasıyle yapılmaktadır. Bu doğrultuda iki çeşit abaküs vardır ve her ikisi de tahta bir çerçeveyle sınırlanmış ufak ve kare şeklinde birer alet olup, ilkinde düz bir tahta üzerine çeşitli işaretler konularak işlemler yapılırken, sonradan üretilen diğerinde birkaç sıra halinde belli aralıklarla yan yana gerilmiş teller üzerinde sıralanmış boncuklar bulunmaktadır.

Abaküs Nedir?

Onar adetlik gruplar halinde bir araya getirilmiş bu boncuklar baz alınarak toplama, çıkartma, çarpma ve bölme işlemleri yapılmakta ve yüzler, binler hesaplanabilmektedir.

Abaküs Nedir?

Abaküsü kim icat etti?

Abaküs ilkin Babilliler tarafından icat edilmesine rağmen M.Ö. 2400 yılı başlarında kullanılmaya başlandığı ama halk tarafından iyice benimsenmesinin M.Ö. 1000 ile 500 yılları arasında gerçekleştiği bilinmektedir. M.Ö. 3000 yılı başlarında Çinliler ve Aztekler hesap yapmak için buna benzer basit bir alet kullanmışlar ama M.Ö. 1000 yıllarından itibaren abaküsü tercih etmişlerdir. Modern çağda Abaküsün yerini birçok hesap maknesi almasına rağmen Japonlar 1920 yıllarına kadar Abaküs kullanmayı tercih etmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir