Acaba Çölde Kar Yağar Mı?

Çölde kar yağışı Filmlerde ve romanlarda rastlarız; kahramanımız çöle düşer, daha sonra gökyüzünde pırıl pırıl parlayan aşırı sıcak güneşin altında ter içerisinde kalır ve susuzluktan dudakları çatlayıp bitap düşer. Artık sıcaktan neredeyse ölmek üzeredir. Zaman zaman çölde fırtına çıkar; bu durumda kum fırtınasından hayatını korumak için saklanacak bir yer arar. Şanslıysa ki kahramanımız genelde şanslıdır, onu çölden kurtaracak beklenmedik bir sürprizle gerçekleşir. Çöllere nadiren de olsa yağmur yağdığı da olmaktadır. Acaba, bu gördüğümüz çöllere hiç kar yağar mı diye düşündünüz mü hiç?

Acaba Çölde Kar Yağar Mı?
Acaba Çölde Kar Yağar Mı?

Genel kanaat çöllerin hep kurak ve sıcak bölgeler olduğu şeklindedir. Bu kanaat, bazı çöller için doğrudur; ama hepsi için doğru değildir. Dünyamızın sıcak bölgelerindeki çöller yıl boyunca sıcak olur. Ama, bu çöllerde bile geceleri çok soğuk olur. Dünyanın daha serin bölgelerindeki çöllerde de geceler soğuk olur; bu bölgelerde soğuk kış mevsimleri de söz konusudur. Birçok soğuk bölgede de çöl bulunur. Örneğin, Grönland. İster sıcak ister soğuk olsun tüm çöllere yağmur yağar. Ancak, yağmur sadece birkaç dakika sürer. Hatta yağmur yağması yalnızca yılda bir kez bile olabilir.

Soğuk bölgelerde kışın soğuk bir çöle düşen yağış hava sıcaklığı “0” dereceyse kara dönüşür. Hatta o kadar çok kar yağar ki soğuk çöllerdeki yüksek dağların tepesi karla kaplandığı bile olur. Özetle, anlattıklarımızdan çöllere de kar yağabilir gerçeğini anlamışsınızdır sanırım. 2013 yılında 122 yıllık aradan sonra Mısır’ın başkenti Kahire’de kar yağdığını ek bilgi olarak verelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir