Alev Neden Renklidir?

Çok sıcak alev mavi ya da beyazdır. Sıcak közler kırmızı, daha soğuk alev ise sarıdır. Alev Neden Renklidir? Çünkü her madde belli bir ısıda yanar. Bu yüzden farklı maddeler farklı renkte alev çıkarır. Bir alev birden fazla maddeyi bir anda yaktığında ise birden fazla renge sahip olabilir.

Yağ lambası

İnsanlar eski zamanlarda şunu saptamıştır: Yağ çok parlak, tatlı, sarı bir ışık saçarak yanıyordu. Bu yüzden eritilmiş mamut, domuz ya da fok balığı binlerce yıl aydınlatmada kullanıldı. Petrol (gaz lambaları için) ve parafin (mumlar için) bugün de hala kullanılmaktadır.

Renkli fotoğraf

Parlak kağıtlı çeşitli dergi sayfalarını yaktığımızda çok canlı renklerde alev oluşturduğunu görürüz: Kırmızı, yeşil ya da mavi. Bunlar çeşitli renk pigmentleridir ve eridikçe çok güzel renk verirler. Ama siz sakın yanınızda bir yetişkin olmadan denemeyin.

Alev Neden Renklidir?

Kırmızı ve mavi sıcak mı, soğuk mu?

Ressamlar için kırmızı ve turuncu “sıcak” renklerdir, mavi ve yeşil ise “soğuk”. Gerçekte ise durum tam tersidir. Gökbilimciler bunu kanıtlamıştır: mavi yıldızlar sarı ya da kırmızılara göre çok deha sıcaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir