Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak Altın ilk çağlardan beri insan hayatında önemli bir yer tutuyor. Gerek takı, süs eşyası olarak, gerekse değişim aracı/para olarak insanlık tarihinde önemli bir yer tutmaktadır. Oldukça nadir bulunan, Dünya rezervleri sınırlı bir maden olması altını her zaman cazip kılmaktadır. Altının herhangi bir bozulmaya maruz kalmadan saklanabilmesi de onun bir diğer avantajıdır.

Türk toplumu da eskiden beri altını bir yatırım aracı olarak görmüştür. Düğünlerde, nişanlarda, sünnet düğünlerinde takılan altınlar hep zor günlerde kullanılması için verilmiş birer hediyedir. Zor zamanlarda, ev alınırken veya hesapta olmayan bir harcama ortaya çıktığında hep yastık altındaki altınlar imdadımıza yetişir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?
Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Herkes birkaç kere kuyumcuya uğramış veya kuyumcu önünden geçmiştir. Kuyumcularda, televizyon ekonomi haberlerinde ve gazetelerde hep 24 ayar, 22 ayar, 18 ayar gibi ifadeler geçiyor. 24 ayar altın ne demek sorusu birçoğumuz için önemli bir soru işareti. Neden 24 ayar altın daha pahalı oluyor?

Altın ile yakından ilgilenenler bilirler; altının kimyadaki saflığı “yüzde’ ile mücevhercilikteki saflığı ise “karat” veya “ayar” tanımlarıyla belirtilir. Buna göre 24 ayar altın %100 saf altını, 22 ayar ise % 91,6 saf altını ifade eder. 22 ayar altının % 8,4’ü diğer metallerle tamamlanmıştır. Altına gümüşün ilavesi yeşilimsi, nikel ve platinin ilavesi beyaz, çinkonun ilavesi sarı ve bakır ilavesi de bakır miktarına göre sarıdan kırmızıya kadar değişen renkler kazandırır.

Türk halkının altına olan ilgisini fark eden bankalar altın hesabı açmak için cazip imkanlar sunarak yeni müşteriler edinme yoluna gidiyorlar. Hangi Banka hesabı daha avantajlı? İnsanlar altın hesabı açarak hem ek faiz elde etme imkanı edinirken hem de altını fiziki olarak saklama ve çalınma riskinden korunmuş oluyorlar. Kuyumcudan alınan altın takıda altının ayarına bağlı olarak % 20 – 30 işçilik maliyeti alım satımda ciddi zarar etmeye neden olurken gram altında bu durum söz konusu değildir. Bu nedenle birçok vatandaş bankalarda altın hesabı açtırmayı tercih ediyor. Bunun dışında kuyumcuya gitme derdi olmadan, banka internet siteleri üzerinden online altın alım satımı yapma imkanı sunulması da ayrı bir avantaj olarak değerlendiriliyor.

Altın Ne Zaman Alınmalı?

Tüm yatırımlarda olduğu gibi altına yapılan yatırım zamanlamasını doğru yapmak da son derece önemlidir. Her ne kadar altının uzun vadeli bir yatırım olduğu düşünülse de fiyatların çok yükseldiği zamanlarda altın yatırımı yanlış olabilir. Böyle bir durumda satın aldığınız altının fiyatı düşebilir veya uzun süre aynı kalabilir. Bu durumda altın almakla diğer alternatif yatırım araçlarına göre zarar edebilirsiniz. Dünya piyasalarında altın fiyatları ABD Dolarına karşı değer kazanıp kaybedebilmekte, bu durum Türkiye’deki fiyatlara yansımaktadır. Bu nedenle altın yatırımı yapmadan önce gelişmeleri takip ederek altın fiyatlarının alım yapmak için uygun seviyede olup olmadığını değerlendirmeniz uygun olacaktır. Aynı durum elinizdeki altını satma aşamasında da geçerlidir. Altın fiyatlarının çok yükseldiğini düşündüğünüz dönemlerde mevcut altın yatırımınızı bozdurarak alternatif yatırım araçlarına geçerseniz, daha sonra uygun fiyatlar oluştuğunda tekrar altın satın alma durumunuz ortaya çıkabilecektir.

1 Gram Altınla Banka Hesabı Açılır mı?

Az miktarlardaki birikimlerle altın hesabı açabilme imkanı sağlaması bankaların en büyük avantajlarından. 0,5 gram veya 1 gram altın ile banka hesabı açtırabilmek mümkün. Açtıracağınız hesaba istediğiniz zaman yeni altın yatırabilir, ihtiyaç halinde altını internetten bozdurup, paranızı bankamatikten çekebilirsiniz. Gram altın almanın bir diğer avantajı da Cumhuriyet altınında olduğu gibi eski/yeni fiyat farkı bulunmamasıdır. Ayrıca, bankalardan satın alınan altında sahte çıkma, altın ayarının belirtilenden düşük çıkması gibi riskler söz konusu değildir. Saydığımız birçok nedenden dolayı banka internetten altın almak avantajlı olmaktadır.

Altın Mevduat Hesabı Açan Bankalar

Hangi banka altın hesabı açıyor diyorsanız işte size liste;

İş Bankası Altın Mevduat Hesabı
Vadesiz Altın Mevduatı işlemlerinde 1 gr 995/1000 saflıktaki altın 1 XAU değerine eşittir.
Yapacağınız tüm işlemler, ekranlarda ve dekontlarda hem 995/1000 hem de 1000/1000 yani tam saflık değerine göre ifade edilecektir.
Garanti Bankası Altın Hesabı
TL ya da USD karşılığı kadar gram altın alım-satımı yapabilirsiniz.
Altının gramajının az olması, düşük ayarlı ya da eski tarihli olması gibi durumlarla karşılaşmazsınız.
Yapı Kredi Bankası Altın Mevduatı
Güvenli bir şekilde gram bazında döviz alır satar gibi altın almanızı (XAU) sağlayan vadesiz mevduat hesabıdır.
Min. 1 TL karşılığı gram bazında Altın işlemi yapabilirsiniz.
Akbank
Ziraat Bankası
Halkbank
Vakıfbank
TEB
Finansbank
Kuveyt Türk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir