Ampul Nasıl Çalışır?

Ampul bir cam küre, erimeyen ve yanmayan özel bir maden olan tungstenden üretilmiş incecik bir tel ve dip kısmından oluşur.

Ampul Nasıl Çalışır? Elektirik akımı ampule dip kısmın ucundan girer. İçindeki teli dolaşıp yine dip kısmın ucundan geri çıkar.

Elektirik akımı ampulun içindeki telde dolaşırken onu 2500 dereceye kadar ısıtır böylece parlayan tel ışık üretir. İçindeki tungsten tel ne kadar uzunsa ampul de o kadar küçüktür.

Ampul içindeki madenin adı tugsten

Ampulün içinde akor haline gelen tel, sıcaklığı 2500 dereceye ulaştığında parlak ışık veren tungsten adlı madenden üretilmiştir. Yavaş yavaş eriyen bu ampul 1000 saatlik kullanımdan sonra kırılır: biz buna ampul bozuldu ya da kırıldı diyoruz.

Lamba mı, radyatör mü?

Akkor halindaki bir elektirik ampulü verdiği ışıkla karşılaştırıldığında çok daha fazla ısınır. Tükettiği elektiriğin ancak dörtte birini ışık olarak verir!

Ampul Nasıl Çalışır?
Ampulü kim icat etti?

Ampulü ilk bulan Amerikalı Thomas Edison ampulün içinde bambudan bir ip kullandı. Onun sönmemesinin büyüsüyle icadının karşısında 40 saat öylece kalakaldı. “Elektiriğin büyüsü” geceyi alt etmişti…

Tasarruflu ampul nedir?

Tasarruf yapmak ve içinde kullanılan elektiriği olabildiğince ısıya dönüştürmek amacıyla “az tüketen ampul” üretildi. Bunlar akor ampullerine karşı beş kat daha az elektirik tüketiyor. Bu tip ampullere tasarruflu ampul de deniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir