ArgoUML Program Tanıtımı

ArgoUML Programı Teknolojinin gelişimi, piyasa rekabetinin artması, en ucuza en karlı malı üretme çabası gibi nedenler firmaları bu işi en uyguna en iyi performansla nasıl yapabilirim sorusunu araştırmaya yöneltmiştir. Bu sorunun cevabını ve karar vermeyi gerektiren bir durumda en doğru kararı alabilmenin en sağlıklı yolu bilgisayar sistemleri haline gelmiştir. Bilgisayar sisteminin bir olayda karar verebilmesini sağlayabilmemiz bu iş için geliştirilen uygulamada ilgili iş sisteminin ve iş sürecinin bilgisayara öğretilmesi gerekmektedir. Bu işin nasıl modelleneceğini, kullanılan yöntemlerin açıklanmasını ve modellenen işin herkes tarafından anlaşılabilmesini sağlamak için İngilizcesi Unified Modelling Language (Birleşim Modelleme Dili) olan UML dediğimiz bir geliştirilmiştir.

ArgoUML Program Tanıtımı
ArgoUML Program Tanıtımı

UML dilinden daha çok yazılım geliştiriciler uygulama geliştirirken faydalanmaktadır. Ancak bir işi ve bu işe ait süreci grafiklerle ifade etmek isteyen ilgili firma personeli tarafından da kullanılmaktadır. Bir işin yapısını ortaya koymak ve herkes tarafından anlaşılmasını sağlamak için Paket Diyagramı kullanılır. Nesneye yönelik programlamada ise temel özellikler baz alınarak oluşturulan sınıflara da Sınıf Paketleme denmektedir. Sınıflar arası ilişkiler ise İletişim Diyagramlarıyla ifade edilir.

ArgoUML 0.34 programı UML programlama dilinde en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Hemen hemen bütün standart UML diyagramlarını içeririr.

  • Java platformunda geliştirilmiş bir uygulamadır.
  • Programı 9 UML 1,4 diyagramlarını desteklemektedir.
  • Sağlanan profiller ile UML profil desteği bulunmaktadır.
  • XMI desteği vardır.
  • Programı ile diyagramları GIF, PNG, PS, EPS, PGML ve SVG gibi formatlara dönüştürebilirsiniz.
  • Şema düzenlemek için gelişmis seçenekler bulunmaktadır ve geliştirilen şemalara bakmak için zoom özelliği vardır.
  • OCL’ye destek verir.

ArgoUML 0.34 programında anlattığımız önemli özelliklerinin yanında UML dili için daha birçok araç bulunmaktadır. UML diline yeni başlayan ve ileri seviye geliştiriciler için kullanımı kolay bir ve gelişmiş bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir