Ateş Neden Duman Çıkartır?

Odun, kağıt ya da başka bir madde yakıldığında, ateş her şeyi yok etmez. Peki Ateş Neden Duman Çıkartır? Yanan maddeden geriye bir şeyler, küller kalır. Bu küller çok hafif, incecik bir toz oluşturur.

Dahası, ateş havayı ısıtır. Isınan hava gökyüzüne doğru yükselir ve yanmamış başka küçük kalıntılarla birlikte külleri de götürür. Böylece yükselen bir toz bulutu oluşur: Buna duman deriz. Dumanın yoğunluğuyla rengi, yanan maddenin türü, ateşin sıcaklığı ve ateşin bulunduğu yerdeki havalandırmayla yakından ilişkilidir. Ateşin çevresinde ne kadar hava varsa o kadar çok duman olur.

Yanan madde yok olmaz dönüşür

Birparça odun yakıldığüında ısı onu kül ve dumana dönüştürür. Hepsi tartıldığında kalan küllerle çıkan gazın toplam ağırlığının odunun başlangıçtaki ağırlığına eşit olduğu görülür.

Kirlilik yaratan egzozlar

Araçların motorları, ev ve fabrikaların ısıtma sistemleri petrol ve gazı hayatımızı kolaylaştıran ısıya dönüştürür, ama duman da çıkar. Bu yanma işleminin artıkları ve onu oluşturan gazlar insanlar için genellikle zehirleyicidir; metal aksama ve evlerimizin taşlarına yapışır, atmosferi ısıtır. Tatsız bir durum, değil mi?

Ateş Neden Duman Çıkartır?
Montgolfier Balonları

Uçmayı ilk başaran Montgolfier kardeşler, kendi adlarıyla anılan balonların deri, yün ya da yağ yakmaları sonucu oluşan kara duman sayesinde gökyüzüne yükseldiğini düşünüyorlardı. Bugün Montgolfier balonlarını uçuran şeyin sıcak hava olduğu artık biliniyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir