Ayna Görüntüyü Nasıl Yansıtır?

Bir nesneyi gördüğümüzde aslında o nesneyi aydınlatan ve gözümüze temas eden ışığı görürüz. Ayna Görüntüyü Nasıl Yansıtır? Bir nesneden gelen ışık bir yüzeye çarptığında, ışığın bir bölümü o yüzey tarafından emilir, kalanı ise çeşitli yönlere dağılır. Ama düzgün yüzeyi olan bir aynaya çarptığında o ışığın tümü aynı yönlere dağılır. Bu yüzden aynada kendini görebilirsin. Seni aydınlatan ışık aynaya çarptıktan sonra sana geri döner; tıpkı düz duvara fırlatılan topun geri dönmesi gibi.

Aynanın yansıma özelliği

Bir aynanın iyi yansımasını sağlayabilmek için çok düzgün ve pürüzsüz olması gerekir. Parlatılmış madenler (özellikle gümüş), durgun su, cam, bazı plastikler mükemmel ayna işlevi görür.

Narsis’in hikayesi

Efsaneye göre Narsis durgun sudaki yansımasını o kadar çok beyeniyordu ki, bir gün çok fazla eğilince suya düşüp boğuldu. Demek ki kendini başkalarını unutacak kadar çok sevmek yanlış bir şeydir.

Ayna Görüntüyü Nasıl Yansıtır?

Yıldızlar ve teleskop

Teleskoplar yıldızlardan gelen ışığı bir araya getiren aynalardan oluşur. Bu ışığı mercekte ve astronotların gözünde yöğunlaştırır. Dünyanın en büyük aynasının çapı sekiz metredir!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir