Balıklar Su İçer Mi?

Evlerinde akvaryumu olanlar gözlemlemişlerdir; balıklar gün boyu akvaryumun içinde oradan oraya salınıp durular. Siz akvaryuma yemlerini attığınızda yerler ve salınımlarına devam ederler. Balıklar suyun içinde yaşadıkları için, aklımıza bir sorunun takılmasına sebep olurlar. Acaba balıklar hiç su içerler mi?

Bildiğiniz üzere, tüm yaşamın kaynağı olan su, canlıların vücutlarında değişik oranlarda bulunur. Bu, tüm canlıların suyu fizyolojik olarak kullandığı anlamına gelir. Buna su içinde yaşayan canlılar da dâhildir. Dolayısıyla, bu sorunun cevabı: Evet balıklar su içer. O zaman akla hemen, devamlı su içinde olan balıkların suyu nasıl içtiği sorusu gelir.

Balıklar Su İçer Mi?
Balıklar Su İçer Mi?

Balıklar tatlı ve tuzlu sularda yaşayanlar olarak ikiye ayrılır. Tuzlu su yüksek konsantrasyonu olan bir ortamdır. Balık vücudu bu ortama göre daha az konsantredir. Bu durumda balık vücudundan dışarıya doğru bir su çıkışı olur. Tuzlu sularda yaşayan balıklar bunu dengelemek için devamlı su içmek zorundadırlar. İçtikleri tuzlu sudaki fazla elektrolitleri de solungaçlarından dışarı atarlar. Bu çok fazla enerji gerektiren bir işlem olduğundan tuzlu su balıkları elde ettikleri suyu daha iyi kullanmak için, böbreklerinden atılan su miktarını en aza indirir.

Tatlı suda yaşayan balıklarda ise yukarıda anlattıklarımızın tam tersi bir durum ortaya çıkar. Tatlı su balıklarında vücut konsantrasyonu dışarıya göre daha düşük olur. Bu durumda dışarıdan içeriye fazla su girişi olur. Tatlı su balıkları da bu fazla suyu devamlı dışarı atmaya çalışırlar. Balık pulları vücuda deriden su girişini önlemede de rol alırlar. Bunların boşaltımları tuzlu su balıklarına oranla çok fazladır.

Söz konusu durumla beraber suda yaşayan bazı canlılar bu değişikliğe çok iyi uyum sağlamışlardır, örneğin köpekbalıkları ve vatozların vücut konsantrasyonları deniz suyuna yakındır. Böylece suyu dışarı atmak için herhangi bir enerji harcamak zorunda kalmazlar. Ayrıca, yılanbalıkları ve ringalar, yaşamlarının bir bölümünde tatlı suya, bir bölümünde de tuzlu suya girerler. Bunların vücutlarındaki su dengesinin sağlanması da her iki durumda çalışabilecek biçimde özelleşmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir