Benzin ve Mazot Donar Mı?

Soğuk kış günlerinde arabamızın deposundaki benzin veya mazot donar mı? Kışın aşırı soğuk günlerde ve özellikle soğuk bölgelerde yaşayan birçok kişi arabasındaki benzinin donup donmayacağını merak eder. Bu merak da yersiz değildir. Hepimiz küçük yaşlardan itibaren biliriz ki su “0” derecede donar. Keza öğrendiklerimize göre tabiattaki her şeyin bir donma noktası bulunmaktadır. Öyleyse, günümüzde en büyük enerji kaynağı olan petrolün de donma noktası var mıdır? Eğer varsa donma noktası kaç derecedir?

Benzin ve Mazot Donar Mı?
Benzin ve Mazot Donar Mı?

Bilindiği gibi petrol çok çeşitli maddelerin karışımından oluşmaktadır. Petrolün içinde değişik hidrokarbonlar bulunmaktadır. Bu nedenle belirli bir donma noktası olmasını bekleyemeyiz. Ama yine de bundan petrolün donmayacağı anlamını çıkarmamak gerekir. Şüphesiz, tabiattaki her şey gibi petrol de donmaktadır. Tek fark petrolün içerisinde çeşitli maddeler olduğu için belirli bir noktada donar diyemiyoruz. Yapılan araştırmalara göre petrolün donabilmesi için gerekli en düşük sıcaklık yaklaşık olarak -72 derece olarak hesaplanmaktadır.

Buradan yola çıkarak petrolün -72 dereceden daha düşük bir sıcaklıkta donacağını tahmin edebiliriz. Otomobillerde kullanılan benzin farklı bileşenlerden oluşmaktadır. Her benzin ve mazot dağıtıcısı farklı bileşenler kullanmaktadır ve kullanılan bileşenlere göre benzinin donma noktası değişebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir