Bilgisayarda Birden Fazla İşletim Sistemi Çalıştırma

İşletim Sistemi nedir? İşletim sistemi, bilgisayarınızda çalışan, kaynakları yöneten ve uygulama yazılımları için gerekli servisleri sağlayan bütündür.

En yaygın kullanılan işletim sistemlerine örnek vermek gerekirse;

  • Mac OX,
  • İOS,
  • Windows,
  • Linux vb.

1940’lı yıllarda ilkel bir yöntemle kullanılmaya başlanan işletim sistemleri günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber çok yüksek teknolojiye ulaşmıştır.

Günden güne gelişimini sürdüren işletim sistemleri, günümüzde bizlere çok daha fonksiyonlu hizmet sunmaya başlamışlardır. Bu yazıda Bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemini çalıştırmanın en iyi yolu nedir? Konusunu mercek altına aldık.

Günümüzde bilgisayarlarda birden fazla işletim sistemini kullanabilmekteyiz. Bunun en önemli gerekliliklerinden başlıcası kullandığımız işletim sisteminin eksikliklerini diğer işletim sisteminin artıları ile kapatarak yeni bilgisayar alıp gereksiz masraftan kaçınmamızı sağlamak

Bilgisayarda Birden Fazla İşletim Sistemi Çalıştırma

Birden fazla işletim sistemi çalıştırmanın yaygın olarak kullanılan üç yöntemi var. Bunlar; dual boot – çift ön yükleme ile çoğul işletim sistemi yükleme, sanal makine kullanma ve android emülatörü benzeri yazılımlar ile bilgisayarın üzerinde sanal bir sistem oluşturma ya da uzak masa üstü bağlantısı ile başka bilgisayardan bağlantı oluşturma.

Dual boot – çift yükleme bilgisayarınıza birden çok işletim sistemi kurmanız anlamına geliyor. Bu yöntemi uyguladıktan sonra bilgisayarınız açıldığında size hangi işletim sistemini kullanmayı tercih ettiğiniz yönünde seçme şansı tanıyor. Bu yöntemin en önemli avantajı yüksek performans olduğunu söyleyebiliriz. Bu yöntemi kullana bilmek için ya sabit diskinizi parçalara ayırmanız ya da yedek bir sabit disk kullanmanız gerekiyor. Genellikle oyunlar yada yüksek performans isteyen programları sorunsuz çalıştırmak için güzel bir yöntem olmakta. Bu yöntemin en büyük dezavantajı sistemler arasında geçiş yaparken çok yüksek bir performans gösterememesi. Yüksek performanslı programlar kulanacaksanız tercih edilebilir bir yöntem.

Virtual box – Sanal sistem kullanma yöntemi genellikle yazılım güvenlik için kullanılmasıyla ünlenmiş bir yöntem eğer bu şekilde çalışacaksanız tercihiniz bundan yana olmalı.

Dosya transferi için kullanmak için uzak masa üstü yöntemi, mobil işletim sistemlerini kullanacaksanız Android emülatörü nü kullanmanız tavsiye edilir

Yazıdan anlayacağımız üzere bilgisayarınızda birden fazla işletim sistemini çalıştırmanın en iyi yolu nedir? Sorusunun cevabını arıyorsanız bu sizin işletim sistemlerini hangi amaçla kullanmanıza bağlı olarak en iyi yolu seçmeniz anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir