Bilgisayarı Açık Bırakmak Zararlı Mı?

Elektronik eşyalarla ilgili işimiz bittiğinde onları kapatma alışkanlığı vardır. Aynı şekilde bilgisayarları da genellikle kapatırız. Sebebini bilmediğimiz halde mutlaka kapatılması gerektiğini düşünürüz. Acaba, bilgisayarları açık bırakmak mı daha iyidir, kapatıp açmak mı?

Bilgisayarı her seferinde açıp kapatmak hususunda görüş birliği yoktur. Kullanılmadığı zaman bilgisayarlarını kapatmayı tercih edenler, böylelikle daha az elektrik sarfiyatı olduğunu, muhtemel arızaların (elektrik kaçağı, yıldırım düşmesi vb.) önüne geçtiklerini düşünüyorlar. Buna ilaveten, güç ve CPU soğutucularının, sürekli açık bırakılan bilgisayarlarda belli bir süre sonra arıza çıkardığı, ve bozulabileceği düşüncesindeler.

Bilgisayarı Açık Bırakmak Zararlı Mı?
Bilgisayarı Açık Bırakmak Zararlı Mı?

Bilgisayarın sürekli açık bırakılabilecek şekilde tasarlandığını savunanlar da bulunuyor. Bu tezi savunanların temel savları ise, bilgisayarların sistem kartının lehim noktalarıyla kaplı olduğu ve bilgisayarın açılıp kapanmasıyla bunların sürekli ısınıp soğuyarak kolay kırılır bir hale geldiğidir. Bu tezi savunanlar bilgisayarlarını sürekli açık bırakarak aletlerinde sabit bir ısı sağladıklarını, kapatıldığı takdirde bilgisayarın her yeni açılışında ısındığı ve içindeki metal parçaların genişlediğini ve parça ömürlerinin kısaldığını savunuyor.

Galiba bu konuda her kişi içinde bulunduğu koşulları göz önünde tutarak, kendi kararını vermeli. Çünkü görüldüğü üzere bu sorunun kesin bir yanıtı yok. Bilgisayarı uzun süre kullanmayacaksanız kapatmak uygun olabilir ama sık aralıklarla kullanıyorsanız her seferinde açıp kapatmak ömrünü kısaltabilir. Her seferinde kapatıp açma alışkanlığınızı kullanım koşullarınıza göre ayarlamanız mantıklı görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir