Çiçek Hastalığı Nedir Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Çiçek hastalığı yüksek ateş ve deride kızarıklarla ortaya çıkan oldukça bulaşıcı bir hastalık olup eski devirlerde ölümle neticelenmekteydi. Ancak günümüzde bu hastalığın tedavisi ve aşı ile önlenmesi mümkündür.

Çiçek Aşısı Ne Zaman Bulundu?

Çiçek aşısı ilkin 1796 yılında Edwar Jenner’in (1746-1823) küçük yaşta aşı olduğu için bu hastalığa yakalanmayışından yola çıkarak geliştirilmiş ve 1801 yılında İngiltere’de 100.000 kişi çiçek aşısı olmuştur. Nitekim Jenner’in sekiz yaşındayken olduğu bu aşı sayesinde oldukça tehlikeli bir hastalığa yakalanmadığını düşünen on sekizinci yüzyıl yazarlarından Britanyalı Lady Mary Wortley Mantagu (1689-1762) çiçek hastalığından ölen birinin kanının dolayısıyla çiçek hastalığı virüsünün direkt olarak hasta kişiye zerk edilmesiyle vücudun bağışıklık sisteminin karşı atağa geçtiğini ve hastalığı yendiğini kanıtlamıştır, Böylece önceden yapılan aşı vücudun çiçek hastalığına karşı dirençli olmasını ve yakalanmamasını sağlamaktadır.

Çiçek Hastalığı Nedir Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Çiçek aşısını kim buldu?

Aslında bu aşı yönteminin yüzyıllardan beri Çinliler tarafından denenmekte olduğu ama aşının dozajını ayarlamakta güçlük çektikleri bilinmektedir. Nitekim çiçek hastalığı belirtileri görünen her hastaya farklı dozajda uygulanması gereken çiçek aşısının miktarı çok önem taşımaktadır, ancak bunu ayarlamak çok zordur. Ama dozaj iyileşme dönemini uzattığı ya da kısalttığı için hasta için hayati bir önem taşımamakta ve sonuçta onu iyileştirmektedir. Hastalığın normal iyileşme süreci ise üç haftadır.

Çiçek aşısının öneminin dünya çapında bilinmesi ardından 8 Mayıs 1980’de Dünya Sağlık Örgütü, binlerce yıldır insanlığın büyük kayıplara uğramasına neden olan hastalığın artık aşıyla önlenebileceği gibi tedavisinin de mümkün olduğunu duyurmuş, böylece ölümcül bir hastalık daha bilime ve insan zekasına yenilmiştir.

2 thoughts on “Çiçek Hastalığı Nedir Ne Zaman Ortaya Çıktı?

 • 24 Mayıs 2016 tarihinde, saat 23:26
  Permalink

  1960 yıllarda okullarda verilen eğitimlerde Çiçek aşısı daha bilinmezken ve çiçek hastalığından ölümler meydana gelirken Edirne tarafında yaşayanların hasta olmadıkları görülmüş. Sebebinin de çiçek hastası olan hayvanlardan etkilenerek aşılandığı öğrenilmesi üzerine aşının geliştirildiği söylenirdi.

  Yanıtla
  • 25 Mayıs 2016 tarihinde, saat 14:53
   Permalink

   Sayın Erdoğan Oğuz, çiçek hastalığı yazımıza katkınız için teşekkürler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir