CV Hazırlama Tavsiyeleri

Özgeçmiş ya da CV, eğitime, çalışmaya ve iş deneyimine ilişkin olduğundan sizin kişisel tarihçenizdir. Sizi olası işvereninize ‘satan’ bir belgedir: Üzerinde, satılık eşyaları sergilediğiniz, marketteki tezgahınızdır. Tezgaha neyin iş yaptığını, ve bunun nasıl ayarlandığını siz seçersiniz. İşveren sizi tanımaz, bu nedenle görünüşe güvenmek zorundadır. CV’de ve onunla birlikte gönderilen mektupta kendinizi en iyi biçimde sunma olanağınız vardır.

İş başvurusu yapmanın en iyi yolu CV’dir, Eğer, bir başarı kaydı tuttuysanız, CV’nize başlamak için gerekli bilgi elinizin altında olacaktır.

İş yaşamına atılmaya hazır olur olmaz bir özgeçmiş başlatın ve emekli oluncaya dek sürdürün. Yeni deneyim, beceriler ve haklar elde, ettikçe güncelleştirin. Sonra ilânlara başvururken yeniden gözden geçirin, böylece en kışa zamanda sunduklarınız işverenin aradıklarını karşılar. Bu aşamada daha az önemli planlar çıkartılarak yalnızca ‘ana’ konular dahil edilir.

CV Hazırlama Tavsiyeleri
CV Hazırlama Tavsiyeleri

İşverenler CV’leri Nasıl Kullanırlar?

Çok sayıda başvuru alındığında CV’ler adayları elemekte kullanıldıkları gibi kısa bir görüşme listesi oluşturmada da kullanılırlar. İlân edilen kriterlere uymayanlar bir kenara itilir.

Eğer temiz ve düzgün hazırlanmış, kolay okunur bir belge hazırladıysanız ve işin gereklerine sahipseniz şansınız vardır. Sizi ortalamanın üstüne çekecek deneyiminiz ya da öne çıkaran başarılarınız varsa bu olasılık daha da artar.

Belirleyici etkinliğin işle ilgili olması gerekli değildir. İki değerli aday arasında seçim yapmakta zorlanan bir işveren farklı bir şey yapmış olan görüşmeciyi seçmiştir. Üniversitedeyken dağcılık yapmış olanı.

İlâna az yanıt varsa kimi az cazip özgeçmiş’ler göz önüne alınabilir, ama genellikle işveren daha iyi sonuç alabilmek için yeniden ilan vermeye yönelecektir.

Özgeçmişe Neleri Dahil Etmeli?

İşverenler

 • Kendini işe adamış,
 • İstekli,
 • Verimli,
 • Etkili,
 • Ekonomik/kârlı elemanlar ararlar.

CV’niz kendinizde bu niteliklerin yanı sıra aşağıdakilerin de üzerinde durmalıdır.

 • Nitelikler
 • Deneyim
 • İş bilirlik
 • Yetenek
 • Kabul edilir kişilik
 • İşi büyütme potansiyeli/girişkenlik

Sorun yaratıcı değil, sorun çözücü olduğunuzu gösterin. Endüstriyel bir davada kazanan ya da kaybeden olduğunuzu belirtmek güven verici olmayacaktır.

Bir CV’nin çoğu bölümü can sıkıcıdır, ancak iş deneyimlerini, etkinlikleri ve ilgi alanlarını ya da ‘ek bilgileri’ sıralarken yönettim, katıldım, bütçeledim, denetledim, ele aldım, yürüttüm, plânladım, ürettim, çözdüm, çalıştım, kazandım gibi işle ilgili eylem sözcükleri kullanabilirsiniz. Bunlar kulağa; yaptım, gittim, bitirdim, sonuçlandırdım, elde ettim ve bu gibi sözcüklerden daha olumlu gelir.

O anki maaşınız CV’de bulunmamalıdır. Eğer ilânda özelliğe “Lütfen şu anki ücretinizin ayrıntılarını da içeren CV’nizi gönderin” diye belirtiliyorsa, bunu CV’nizle birlikte yollayacağınız mektuba koyun.

İş değiştirenler ve işlerinde ilerlemekte olanlar bunu ekleyerek başarı şanslarını azaltabilirler. Eğer düşük bir ücret öneriliyorsa kazanma şansları olmayabilir. Eğer o anda işin önereceğinden çok daha az kazanıyorlarsa niteliklerinden kuşkulanılabilir. Karşılıklı konuşabileceğiniz görüşmeye kadar bilgi vermemeye çalışın. Asla o anda kazandığınızdan çok daha azını kabul etmeye istekli gözükmeyin çaresiz olduğunuzu düşündürebilir ve hakkınızda kuşku yaratır.

Medenî durum. İşle ilgili olmadığı sürece bundan ya da kaç çocuğunuz olduğundan söz etmeniz gereksizdir.

Özgeçmiş ve Referanslar

Kişisel bir referans istendiği takdirde ilk kez işe girecek olanlar akademik isimler vermelidirler. Örneğin;, okul müdürü,, bölüm başkanı, özel öğretmen. Öteki adayların yalnızca “Referanslar istek üzerine sağlanacaktır” demeleri gerekir.

Tüm adaylar bir CV’de ya da görüşmede referans vermeden önce referans verecek kişinin iznini almalıdırlar. Akademik referanslar her halde siz okulda ya da yüksek okuldayken ele alınmış olacaktır.
İstenildiği zaman uygun bir referans vermeye hazır olmaları için referans verecek kişilerin başvurulardan haberdar olmalarını sağlayın.

Kişisel referans vermeniz istendiğinde yetişkin aile dostları, özellikle de mevki sahibiyseler en iyisidir. Onlardan sizin

 • Dürüstlüğünüz,
 • Dakikliğiniz,
 • Güvenilirliğiniz,
 • Karakteriniz

gibi kişisel özellikleriniz ve sizi ne zamandan beri tanıdıkları hakkında fikirleri alınacaktır.
Kimi işverenler referansların değerinden kimsenin kendisini olumsuz ifadelerle tanımlayacak birini referans seçmeyeceğine inanarak kuşku duyarlar.

İşveren referansa doğrudan yaklaşacaktır. Kimi zaman bir yazı gönderilir ve her bir giriş için yanıt istenir.

 • X sizin için ne kadar çalıştı?
 • Görevi neydi? Sorumlulukları nelerdi?
 • Standart başarımı ne kadardı?
 • Sürekliliği ne kadardı?

Kimi zaman eski işverene sorulan bir soru:

 • Olanağınız olsaydı X’e yine iş verir miydiniz?

Kronolojik CV’ler

Kronolojik CV’de olaylar standart başlıklar altında zaman sırasına göre yazılır; tüm açıklıklar ortaya çıkar, böylece her bir yıl açıklanır. Başlıkları aşağıda gösterildiği gibi, sol tarafta, büyük ya da kalın harf biçimindedir. Normal olarak bilgileri başlıkların yanında ya da sağında bulacaksınız. Gerek olabilecek yerlerde tamamlama önerileri verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir