Denizin Rengi Neden Mavidir?

Denizin renginin mavi olmasının nedeni, öncelikle gökyüzünün de mavi renkte olmasıdır. Denizin yüzeyine yansıyan gökyüzü ona rengini verir. Gökyüzü gri renkte olduğunda ise gökyüzü de grileşir.

Denizin mavi renkte olmasından güneş de sorumludur. Çıplak renkte görünmese de güneşin ışığı gökkuşağının bütün renklerini oluşturan bir ışın karışımından meydana gelir.

Su, bu ışığın farklı ışınlarını birbirinden ayırma gücüne sahiptir. Yeşil, kırmızı ve sarı renkteki ışınları emer, mavi ışınları ise geri gönderir, denizi de böyle renklendirmiş olur.

Deniz dibi çukurları

Denizin mavi rengi derinlere inildikçe koyulaşır ve en derinde tümüyle kararır. Oralarda hiç ışık yoktur. Hiçbir yosun ya da bitki hayat bulamaz. Deniz dibi çukurlarında yaşayan balıklar ise deniz yüzeyine bırakılıp aşağı inen atıklar ile beslenir.

Denizin Rengi Neden Mavidir?

Yeşil bataklık denizler

Deniz bazen yeşil renkte görünür, çünkü yüzeyi tamamen yeşil yosunlarla kaplıdır. Bu yosunlar deniz kıyılarına ulaştığında orada çürüyüp kalır. Bazı gübreler (nitrat) nehirler aracılığıyla denize taşınır. Bu gübreler ile beslenen o yosunlar hızla çoğalır.

Denizde Kamuflaj

Denizde yaşayan balıkların büyük çoğunluğunun sırtı neden mavi, karınları ise beyazdır? Daha az görünür olmak için! Yukarıdan bakıldığında sırtlarının maviyi andıran rengi denizin rengi ile karışır. Aşağıdan bakıldığında ise karınlarının gümüşi beyazlığı dalgalardan yansıyan güneş ışığını andırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir