Doğru Zeytinyağı Seçimi

Herhalde çoğumuzun bu aralar sık sık duyduğu bir soru cümlesidir. Başlıktaki sorunun, üzerinden yıllar geçse de, güncelliğini kaybetmemesi aslında zeytinyağının hayatımızın içinde ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Şimdi soruyu yanıtlamaya geçmeden önce birkaç ön bilgi vermek isterim. Zeytinyağı bir gıda maddesidir. Evet zeytinyağının içindeki antioksidanlar onu dayanıklı hale getirebilir. Ancak zeytinyağı her zaman sıcaklık, hava, ışık ve nemden olumsuz etkilenir. Bu nedenle zeytinyağına diğer gıda maddelerine gösterdiğimiz özeni göstermek durumundayız. Aksi takdirde zeytinyağı bozulur. Ve sanılanın aksine zeytinyağı her türlü tüketilemez.

Tıpkı meyve suyunu açtıktan sonra belli bir süre içinde tüketmemiz gerektiği gibi zeytinyağının da ambalajını açtıktan sonra olabilecek en kısa zamanda tüketmemiz gerekir. Çünkü ambalajın içindeki hava boşluğu zeytinyağının okside olmasına yol açar.

Soruya geri dönelim. Nereden ve nasıl zeytinyağı satın alalım?

Öncelikle zeytinyağını ne amaçla kızartma yaparken veya yemek pişirirken kullanmayı düşünüyorsanız rafine pirina yağı veya natürel 1. zeytinyağı satın almanızı öneririm. Zira kızartma yaparken yağı çok yüksek sıcaklığa çıkarttığımız için ve zeytinyağının dumanlanma derecesi diğer yağlara göre daha yüksek olduğundan bu yağlar uygun seçimdir. Bir de içinde mumsu madde olmamasından ötürü birkaç kez de kullanma şansınız vardır.

Doğru Zeytinyağı Seçimi

Yemek pişirirken çok yaygın olduğu üzere soğanı öldürmek için yağ arıyorsanız natürel 1. zeytinyağı tam aradığınız savaşçıdır. Natürel 1. zeytinyağı asitliği 0.8-2 arasında ve meyvemsiliği olan ancak hafif kusurlu diye nitelendirilen bir zeytinyağıdır.

Amacınız salatalarda, mezelerde, yemeklerin üzerine dökmek veya sadece bir tabağa döküp üzerine ekmek banarak çiğ tüketmek ise sağlık için en yararlı olarak nitelendirilen natürel sızma zeytinyağı almalısınız. Natürel sızma zeytinyağından anlamak için özel yetenekleriniz olmasına gerek yoktur. Biraz duyularınıza güvenip biraz da okuyup araştırırsanız ve zeytinyağını bilen kişilere sorarsanız ihtiyacınızdan bilgilere rahatlıkla ulaşır ve size en uygun zeytinyağını bulabilirsiniz.

Zeytinyağı nasıl muhafaza edilir?

Zeytinyağını nasıl alacaksınız? Hangi Zeytinyağı Daha İyi? ilk önce ambalajına bakın. Koyu renk cam şişeler, teneke ambalajlar zeytinyağına uygundur. Ancak pet şişeler kesinlikle ve kesinlikle natürel sızma zeytinyağına uygun değildir! Pet şişelerde bulunan ftalat adlı bir madde zeytinyağının içine girerek yapısını bozmakta ve kanserojen özellik göstermektedir. Bu konuda lütfen duyarlı olalım. Sağlığımız için alacağımız bir ürün sağlığımızı tehdit eder hale gelmesin. Neden koyu renk cam şişe? Çünkü zeytinyağı ışıktan olumsuz etkilenmekte ve okside olmaktadır. Tenekeler de gıdaya uygun şekilde üretilmişse sorun yoktur. Ancak önerimiz büyük tenekeler aldıysanız evinize gittiğinizde tenekeyi açıp içeriği birkaç şişeye aktarmanızdır. Böylece teneke içinde oluşacak hava boşluğunun neden olacağı oksidasyonu engellemiş olursunuz. Rengine bakıp aldanmanızı istemem. Çünkü zeytinyağının rengi duyusal analizde kalite kriteri değildir. Bunun anlamı şudur; zeytinyağının rengine bakarak kalitesi hakkında karar vermeniz sağlıklı olmaz. Gelişmiş teknoloji sayesinde zeytinyağının rengi değiştirilebilir bir özelliktir. Çoğu tüketici zeytinyağının renginin yeşil olduğunu görünce doğrudan ‘erken hasat zeytinyağı‘ alıyorum hissine kapılır. Ancak size kötü bir haberim var. Her yeşil zeytinyağı ‘erken hasat” olmayabilir.

Zeytinyağını çok güzel üreten butik üreticiler var ve bu üreticiler tasarımlarına, etiketlerine, web sitelerine çok özeniyorlar. Etiketini iyice okuyun. Eğer böyle bir ürün alıyorsanız üretici ile doğrudan iletişime geçebilirsiniz. Emin olun onlar da sizinle görüşmekten büyük mutluluk duyacaklar.

Natürel sızma veya soğuk sıkım zeytinyağı satın almadan önce tatma şansınız varsa tadına mutlaka bakın. Eğer kokusunda “meyvemsilik” olarak adlandırdığımız zeytin meyvesi kokusu var ise doğru yoldasınız demektir. Zeytin meyvesinin kokusunu bilmeyenlere önerim; bir zeytin ağacının yakınına gidip daldaki zeytini koklamanızdır. Gerçekten burcu burcu kokan bir meyvedir zeytin. Bu kokunun dışında sizi rahatsız eden herhangi bir koku almıyorsanız zeytinyağının kusursuz olması ihtimali vardır. Ayrıca yağı ağzınıza bir miktar alıp dilinizin üzerinde gezdirip ardından yuttuğunuzda dilin üzerinde acı badem, kahve veya kakao çekirdeği acısı varsa ve buna eşlik edecek şekilde bademciklerin üzerinde veya gırtlağınızda biber gibi yakıcılık hissi uyandırıyorsa antioksidan varlığı olan bir zeytinyağı ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Şimdi diyebilirsiniz; ‘Sizin için demesi kolay, peki bunu nasıl uygulayacağız?’. İnternette konuya dair pek çok video mevcut. Ama ben yine de bir uzman eşliğinde bu tekniği öğrenmenizi öneririm. İnternette gezmeye meraklı iseniz Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi’nin 20 Kasım 2014 tarihli Zeytinyağı ve Pirina Yağı Analiz Metotları Tebliği Ek-11’i okumanızı öneririm. Duyusal analizle ilgili çok ayrıntılı bilgiler verilmiş ve ayrıca bu bilgiler doğrudan doğruya Uluslararası Zeytinyağı Konseyi’nin standartlarından çevirilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir