Düdüklü Tencerenin Tarihçesi

Düdüklü tencerenin tarihçesi ni biliyor muydunuz? Boğaz düşkünlüğünden olsa gerek, mutfakta devrim yapan Pyrex ve Teflon teknolojisinin yanı sıra düdüklü tencere de Fransız icadı ve geçtiğimiz günlerde yaratılışının atmışıncı yılım büyük şenliklerle kutladı.

Düdüklü tencereyi kim icat etti?

Asıl adı Cocotte Minute olup, 3 bin 500 nüfuslu Selongey kasabasında, bir tencere-tava tesisinin sahibi Frederic, Jean ve Herve Lescure kardeşler tarafından 1953’te yapılmış. Aslında Lescure kardeşler, 1927’te Hautier adlı mühendisin üstüne kayıtlı buharlı termos buluşundan esinlenip yekpare döküm alüminyum bir tencerenin kapağına esnek bir “güvenlik üzengisi”
takmışlar ama en önemlisi iki supap koymuşlar, olmuş size bildiğimiz düdüklü.

Düdüklü Tencerenin Tarihçesi
Düdüklü Tencerenin Tarihçesi

1954’te düzenlenen mutfak eşyaları fuarının denetim sorumlusu, Lescure kardeşlerin buluşunu ”sahtekarlık” sanıp sergilemeyi reddetmiş. Sen misin fuarda sergiletmeyen, Lescure kardeşler fuarın kapısına düdüklü tencereden bir duvar yığmışlar ve… Kapış kapış satılmış. Aynı yıl 820 bin, 1955’te l milyon. 1956’da 4 milyon düdüklü tencereyle donanmış Fransız mutfakları.

Düdüklü tencere 1965’te çelikten imal edilmekten gayrı atmış yılda pek değişmedi. 90’ların başında mikrodalga fırınlarla rekabet için pişirme hızı arttı sadece. Yeni jenerasyon düdüklülerde, artık elektronik var. Klasik düdüklülerde düdük çaldıktan sonra gereken 12 dakika, yenilerde 4 dakikaya iniyor.

Üstelik lastiklerini de pudralamak gerekmiyor. Ah nerede şımartılması gereken o eski düdüklüler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir