Elektrik Süpürgesinin İcadı

İlk elektirik süpürgesi 1901 yılında İngiliz mühendis H. Cecil Booth tarafından icat edilmiştir. Ancak benzinle çalışan ve uzun hortumu olan büyük cihaza “Buffing Billy” adını vermiş mucidin bu buluşu ev için olmayıp sadece sanayi tipidir, bu doğrultuda dışarıda caddenin kenarına park eden araç binaların ve dükkanların içini bu hortum sayesinde temizlemektedir ama beklenen ticari başarıyı elde edememiştir.

Elektrik Süpürgesini Kim İcat Etti?

Daha sonra ilk elektirikli ev süpürgesi Amerika’nın Ohio eyaletinde kapıcı olarak çalışan James Spangler tarafından 1907 yılında keşfedilmiştir. Ne kadar temizlerse temizlesin halılardan uçuşan tozların önüne geçemeyen Spangler bu yüzden astıma yakalanmış sonunda tozları kökünden çözecek bir alet oluşturmaya karar vermiştir. Bir fırçanın uçuna fanlı bir motor bağlayıp altına eski bir yastık kılıfını torba gibi geçiren mucit motoru çalıştırıp fırçayı halının üzerine sürttüğünde tozların emilerek torbanın içine dolduğunu görmüştür. Sonuçta bunu üreterek satmayı düşünmüş ve ufak bir şirket kurmuştur.

Elektrik Süpürgesinin İcadı

Bir gün Spangler’in müşterilerinden birinin kocası olan William Hoover (1849-1932) şirketi ondan satın almayı teklif etmiş ve adını Hoover olarak değiştirip Spangler’in elektirik süpürgelerinin gelişmiş modellerini oluşturmaya başlamıştır. Aşırı talep görmesi sonucunda elektirik süpürgesinde giderek dünya çapında bir marka haline gelmiş ve başlı başına bir endrüstrinin oluşmasına neden olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir