Ellerimizi Çırpınca Neden Ses Çıkar?

Ellerimizi çırptığımızda, biri bir şey söylediğinde ya da şimşek çaktığında, tıpkı dalgaların suya yayılması gibi, havada da titreşim meydana gelir. Buna ses dalgası deriz. Bize kadar ulaşan bu ses dalgası kulağımızın derinliklerindeki küçük bir organımızı titreştirir: Bu da kulak zarı ya da kulak davulu denen timpandır. Biz sesleri bu organ aracılığıyla işitiriz.

Dalgalar gibi ses dalgaları da hep aynı biçime sahip değildir. Tiz ya da pes seslerin oluşmasını da bu şekilde açıklarız. Parmaklarımızı gergin tutarak iki elimizi birbirine çarptığımızda ortaya çıkan ses oldukça tizdir: Şak şak diye bir ses çıkar. Buna karşılık ellerimizi çukurlaştırarak birbirine çarptığımızda çıkan ses daha pesdir: Tok tok diye ses çıkar.

Ellerimizi Çırpınca Neden Ses Çıkar?

Uzaydaki patlamalar nasıldır?

Uzayda hava yoktur: Dolayısıyla orada gürültü de olmaz! Yıldız patlamaları, füzelerin ve roketlerin hareketleri son derece sessiz bir biçimde yaşanır; Bilimkurgu filmlerinde tersine tanık olsa bile!

Denizaltında ses nasıl duyulur?

Savaş denizaltılarında karideslerin çıtırtılarıyla dalgaların sesini, kargo gemilerinin uskur, pervane sesleriyle petrol tankerlerinin ya da düşman denizaltılarınınkini bile ayırt edebilecek yetenekte, hassas kulaklı uzmanlar vardır.

Pakiderm nedir?

Birkaç ayak sesinin ardından bütün fil sürüsü tehlikeden haberdar olur: toprak zemin fillerin ayak sesinin oluşturduğu titreşimi mükemmel biçimde iletir: Bu, pakiderm adı verilen kalın derili memeliler arasında bugün de geçerli bir iletişim sistemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir