Felix Baumgartner Kimdir?

Felix Baumgartner Salzburg, Avusturya’da 20 Nisan 1969 tarihinde doğmuştur. Yüksek atlamacı ve paraşütçüdür. On bin metre yükseklikteki uçaktan kendini gökyüzünün boşluğuna bıraktı. Kuş misali kanatlarıyla İngiltere semalarından Fransa’ya doğru yöneldi. Saatte 360 kilometre hızla başladığı yolculuğunu Manş Denizi’nin üzerinde alçalarak sadece 6 dakika 22 saniyede tamamladı. 35 kilometre sonra Fransa kıyılarına yaklaştığı sırada paraşütünü açtı ve Calais kenti yakınlarına inişini yaptı. İnişin hemen öncesi ayağı paraşütün iplerine dolandı ama bu sorunu el çabukluğu ve bıçağının yardımıyla halletti, işte Avusturyalı çılgın paraşütçü Felix Baumgartner’in Manş Denizi’ni uçarak geçme macerasının özeti. Felix Baumgartner 2013 yılında Türkiye’yi ziyaret etti.

Felix Baumgartner Kimdir?

Baumgartner daha önce 1999 yılında Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’daki Petronas Kuleleri’nden ve Brezilya’nın Rio de Janeiro kemindeki İsa heykelinden atlamış ve bu atlayışıyla Dünya rekoru kırmıştı. Avusturya ordusunda görev yaptığı dönemde de birçok önemli atlayış yapmıştı. Son çılgın hayali üzerinde üç yıldır çalışıyordu. İkarus 2 adını verdiği projede 20 kişilik bir ekiple çalıştı. Her türlü detayı hesaplayarak önceki hafta hayalini gerçekleştirdi. Güneşe yaklaşınca balmumu kanatları eriyen mitoloji kahramanı İkarus gibi yere çakılmadan… “Tüm yaşamım boyunca bunun gibi bir şey hissetmedim. Bulutların arasında uçan bir kuş gibiydim” diyen Baumgartner (…) 27 Temmuz günü 1.80 metrelik karbondan kanallarıyla Manş Denizi’ni geçti. İngiltere’nin Dover kasabası üzerinden tam 10 bin metre yükseklikte bir uçaktan atlayan Baumgartner yaklaşık 35 kilometrelik mesafeyi 6 dakika 22 saniyede kat etti. Fransa’nın Calais kasabasında paraşütüyle yumuşak bir iniş yaptı.

Atlayışın en kilit noktası kat edilen dikey ve yatay mesafelerin orantısıydı. Öyle ki Avusturyalı atlayıcı dikey olarak kat ettiği her bir metreye karşı yatay olarak altı metre yol almalıydı. Aerodinamik uzmanı Rüdiger Kıınz’un yaptığı tasarıma uygun olarak Carbotech firmasının ürettiği karbon kanatlar bu oranı sağlayacak bir kayma açısıyla uçmasını sağladı. Uçuşuna -55 santigrat derecede oksijen takviyesi bulunan özel bir giysiyle başladı. Radar ekranlarında görülmesi için üzerinde bir verici taşıyan Felix Baumgartner’m hızı 360 kilometreden 220 kilometreye kadar düştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir