Fillerin Dişleri Neden Değerlidir?

Fildişi neden değerlidir? Belgesellerde izlerken dikkatinizi çekmiştir. Fillerin çok ilginç özellikleri bulunmaktadır; bunlardan biri de hortumlarının yanından uzanan bembeyaz ve upuzun sivri uçlu dişleridir. Eski çağlardan beri insanlar tarafından oldukça değerli bulunan bu dişler uğruna avcıların fillerin peşlerine düştükleri bilinmektedir. Bu dişler süs eşyası ve biblo yapımında kullanılmaktadır. Acaba, hiç merak ettiniz mi, ölümlerine neden olan bu dişler acaba fillerin ne işine yarar?

Fillerin Dişleri Neden Değerlidir?
Fillerin Dişleri Neden Değerlidir?

Aslında fillerin toplamda sadece altı dişleri vardır ve bunlardan sadece dört tanesi diş olarak iş görür. Azı dişi alt ve üst çenede, her iki tarafta (sağlı-sollu) birer tane olmak üzere dizilmiştir. Bu dişler oldukça karmaşık yapılı öğütücü dişlerdir. Fillerin her bir dişi, mineden oluşan sırtlarla birleştirilmiştir ve sanki birbirine yapıştırılmış birkaç diş gibi görünür. Filler yemek yerken çenelerini ileri geri oynatır ve bu şekilde dişlerin yemeği öğütmesi sağlanır.

Fillerin azı dişleri yaşamları boyunca devamlı büyür ve zaman içinde eskir. Bu nedenle belli bir süre geçince geride bekleyen daha büyük ve karmaşık dişlerle değiştirilir. Doğadaki memeliler genellikle dişlerini değiştirirken daha sonra gelen diş alttan çıkarak eskisinin düşmesini sağlar. Ancak fillerde yeni diş geriden gelmektedir.

Bir fil yaşamı boyunca her bir dişi sadece altı kez değiştirebilir. Dişleri altı kez değişen bir filin sonu ne yazık ki açlıktan ölmek olmaktadır. Özetle bir filin ömrünün uzunluğunu belirleyen en önemli etkenlerden biri dişleridir.

Fildeki beşinci ve altıncı dişler ise üst çenede bulunan kesici dişlerdir. Ancak bu isim sadece genel diş terminolojisine göre söylenen bir isimdir. Onlar aslında hepimizin çok iyi bildiği ve fillerin insanlar tarafından avlanmasına sebep olan “fildişleri‘dir. Her ne kadar çiğnemede bir işlevleri olmasa da fildişlerinin çok önemli görevleri vardır. Filler bu dişlerini kavga sırasında ya da herhangi bir yeri kazmak veya kazımak için kullanabilirler; örneğin ağaç gövdesini kazıyarak ağaç kabuğu elde etmek gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir