Fotoğraf Makinesini Kim Buldu?

İlk fotoğraf makinesini M.Ö. beşinci yüzyılın başlarında Çinliler tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Daha sonra Latince karanlık oda anlamına gelen camera obscura denilen alet keşvedilmiş ve onun sayesinde güneşin yörünge haraketlerinin göze zarar vermeksizin gözlenebildiği tespit edilmiştir. Alet karanlık bir odada cihazın üstündeki küçük bir delikten duvara yansıyan ışık doğrultusunda cisimlerin görüntülerinin izlenmesini sağlamış on altıncı yüzyılla birlikte çizim yapmaya yardımcı olarak da kullanılmıştır. Örneğin ünlü ressamlardan Canaletto (1697-1768) adıyla bilinen İtalyan Giovanni Antonio Canale camera obscura yardımıyla cisimleri istediği kadar yakından gözlemleyerek binaların üzerinde oldukça başarılı resimler çizmiştir.

Fotoğraf Makinesini Kim İcat Etti?

Günümüzde kullanılan fotoğraf makinesinin mucidi Joseph Nicephore Niepce (1765-1833) olup mucidin oldukça ince bir kağıdı camera obscura’nın önüne yerleştirmesiyla keşfedilmiştir. 1816 yılında Niepce çalışma odasında ince bir kağıdı camera obscuranın önüne yerleştirmiş ve onun gümüş cloritten yapılmış bir plaka yardımıyla parlaklaştırarak duvara yansıtmıştır. Ancak bu ilk denemesinde görüntülerin sadece bir kısmımı sabit olarak görüntülemekte başarılı olabilmiştir. 1926 yılında bunu tekrar bu kez kalay ve kurşun alaşımından bir plaka kullanarak denemiş ve bu kez görüntüleri kalıcı olarak yansıtmakta başarılı olmuştur. Fotoğrafçılıkla ilgili ilk deneyim olan bu çalışma sekiz saat sürmüş halen Amerika’daki Teksas Üniversitesi kütüphanesinde bulunmaktadır. Sonuçta heliografi olarak bilinen ve ilkin Yunanlıların keşvettiği güneş ısınlarını yansıtarak çizim yapma keşfinden yola çıkan mucidin ince bir kağıt vasıtasıyla duvara yansıtılan görüntülerin netleşmesi için kullandığı yardımcı plakalar sayesinde bugün kullandığımız fotoğraf makinesi doğmuştur. Niepçe aynı zamanda şeker kamışından şeker çıkarma aletini keşfettiği gibi güneşin havadaki zararlı ışınlarını ölçmeye yarayan ve havanın itici kuvvetini kontrol altına almayı sağlayan prelofor denilen icadın mucididir, onun bu icadı sayesinde yanıcı özellik taşıyan makineler keşfedilmiştir. Fotoğraf makinası nasıl çalışır konusu daha önce detaylı şekilde açıklanmıştı.

Fotoğraf Makinesini Kim Buldu?
Fotoğraf Makinesini Kim Buldu?

İlk ilkel tarzda kullanılan fotoğraf makinesi

1839 yılında Sir John Herchel (1792-1871) tarafından kullanılmış aynı yıl Louis Daguerre ilk ticari anlamda fotoğraf makinesini keşfettiğini duyurmuştur. Bu doğrultuda 1841 yılında Williem Henry Fox-Talbot (1800-77) Londra’da pozitif ve negatif olarak ikili sistemle çalışan modern anlamda ilk fotoğraf makinesini oluşturmuştur.

İlk rulo şeklindeki esnek fotoğraf makinesi filmi 1984 yılında keşfedilmiştir ama ancak 1984 yılında George Eastman (1854-1932) tarafından Eastman Kodak adıyla üretilerek piyasaya sürülmüş pöylece günümüzde fotoğraf makinesi ve fotoğrafçılıkta tek marka haline gelmiştir.

İlk renkli fotoğraf 1861 yılında James Cilerk Maxmel tarafından Londra’da kraliyet Enstitüsünde (Royal Institute) sergilenmiştir. Ancak o yıllarda renkli bir fotğraf yazmak hem çok zor hem de çok pahalı bir iştir sonuçta 1969 yılında Charles Cros ve Louis Ducos du Houren renkli fotoğrafı daha kolay ve ucuza üretmek konusunda bir yöntem geliştrmeyi başarmıştır.

İlk flaş lambası 1983 yılında E. J. Marcy tarafından keşfedilmiştir.

İlk dijital kamera DCS 100 adı altında 1990 yılında Kodak firması tarafından üretilmiş olup piyasada satışa sunulup çok talep görmüştür. Bunun üzerine Ocak 2004’te Kodak yıl sonudan itibaren dijital olmayan fotoğraf makinelerinin artık piyasadan tamamen kalkacağını duyurmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir