Futbol İlk Nerede Ne Zaman Oynandı?

Futbolun Tarihçesi

Bugün Futbol olarak bilinen ayak topu ya da soccer’in ilk kez zamanımızdan 2.500 yıl önce Çin’de oynandığı bilinmektedir. Bu doğrultuda eski Çinlilerin Cuji olarak adlandırdıkları ve M.Ö. 770 ile 476 yılları arasında popüler olan oyun Shandog yarımadasındaki Linzi eyaletine bağlı Zibo şehrinden çıkmıştır. Domuz işkembesinin pişirilmesiyle elde edilen topa ayakla vurularak oynanan oyunda gol olabilmesi için karşı takımın topu yere düştüğü anda kendi takımı adına avantaja dönüştürebilmesi için topu sıkı takip etmesi gerekmektedir. Oyunun çeşitli versiyonları üretilmiş ama gol kavramı bugünkü gibi olup değişime uğramamıştır.

İlk futbol kuralları

İlk futbol kuralları 1848 yılında Cambridge, Trinity kolejde tasarlanmış olup, bu doğrultuda uyluk kemiğine vurmak, karşı takımın oyuncusuna takılmak ve çelme takıp kasti olarak düşürmek oyundan atılma gereği olarak belirlenmiştir.

Futbol İlk Nerede Ne Zaman Oynandı?

İlk futbol derneği (FA)

1862 yılında kurulmuş olup daha önce kurulmuş olan Sheffield derneği ya da Nottingham Deneği gibi federe kuruluşların bir araya getirilip tek bir resmi isim altında toplanmasıyla oluşmasıyla oluşmuştur. Yanı sıra futbolun kuralları da resmi kayıt altına alınmıştır. Futbol anlamına gelen “soccer” kelimesi, dernek anlamına gelen “asociation” kelimesinin kısaltmasıdır.

Amerika’daki ilk futbol takımı

Oneida futbol takımı olup ilk kez 1862 yılında 17 yaşındaki Gerritt Smith Miller tarafından oluşturulmuş olup kulüp ilk maçını 7 kasım 1863 tarihinde oynamıştır. 1863-65 sezonunda Oneida tek bir maç kaybetmediği gibi tek bir gol bile yememiştir.

İlk İskoç futbol takımı Quenn’s Park olup 1867 yılında kurulmuştur.

Dünyadaki en eski ve ilk futbol turnuvasının adı FA Cup (futbol derneği kupası) olup 1871 yılında turnuvanın yapılması fikrini veren kişi C.W Alcock’tur. Bir yıl sonra 1872 yılında Oval’de gerçekleştirilen ilk turnuva Wanderers futbol Kulübü, Royal Engineers FC’yi 1-0 yenmiş ve Wanderers 1873 yılında düzenlenen turnuvada da galip gelerek yenilmezlik unvanını korumuştur.

İlk futbol hakemleri profesyonel maçlarda kurallara aykırı oynanmasını önlemek amacıyla ilk kez 1871 yılında atanmıştır.

İlk taç atışı iki elle topun atılması kaydıyla 1882 yılında atılmıştır.

Futbol İlk Nerede Ne Zaman Oynandı?

İlk futbol ligi 1882 yılında 12 kulübün Fleet Street Hotel’de bir araya gelerek bir toplantı yapması sonucu kurulmuştur.

Uluslararası futbol federasyonu (FIFA) ilkin 1904 yılında kurulmuştur.

Wembley Stadyumunda düzenlenen ilk futbol turnuvası ilkin 1923 yılında oynanmış olup 200.000’den fazla izleyici tarafından seyredilmiştir.

İlk Dünya Kupası

İlk Dünya Kupası maçı Uruguay kazanmış olup dünya futbol şampiyonu ünvanını 1930 yılında Arjantin’i 4-2 yenerek elde etmiştir. Aynı paralelde dünya kupasını her zamankinden farklı tipte ve büyüklükte bir topla oynanması talep edilmiş, bu doğrultuda ilk yarı başka topla, ikinci yarı başka topla oynanması konusunda görüş birliğine varılmıştır. Öte yandan ilk kez 22 Nisan 1909 tarihinde İtalya’da Turin’de düzenlenen dünya şampiyon kulüpler arasında Sir Thomas Lipton tarafından kurulan amatör futbol takımı West Auckland FC, İngiltere’yi temsilen şampiyonaya katılmış ve West Auckland, İsviçre temsilcisi FC Winterthur takımını finalde yenerek ilk dünya şampiyon kulüpler şampiyonu olmuştur. Lipton’un uluslararası alanda kazandığı bu başarı takımını dünyanın en iyi takımı yapma konusunda çalışarak daha da büyük turnuvalara götürmeye hazırlanmış ama İngiliz futbol federasyonu takımın bu turnuvalara katılmasına izin vermemiştir. Bunun üzerine Lipton kömür madencilerinden kurduğu takımını 1911 yılında yapılan turnuvaya kendi imkanlarıyla götürmüş, sonuçta West Auckland final maçında İtalya temsilcisi Juventus’u 6-1 yenmiş ve elde ettiği bu zaferlerden sonra bir daha uluslararası turnuvalara katılmamıştır. Stampa Sportiva adlı ünlü İtalyan spor dergisi 1908 yılında benzer bir organizasyon düzenlemiş ve final maçında İsviçre ekibi Servette, İtalya’nın Torino kenti takımı olan Turin’i 3-1 yenmiştir. Ancak bu turnuva şampiyon kulüpler şampiyonası ya da dünya kupası kadar büyük bir organizasyon olmadığı için Sir Thomas Lipton’un elde ettiği başarıyı daha önce yakalamış olduğu kabul edilmemiştir.

3 thoughts on “Futbol İlk Nerede Ne Zaman Oynandı?

 • 22 Nisan 2016 tarihinde, saat 18:32
  Permalink

  futbolu ingilizle icad etmedi mi ilk onlar oynamıştır tabii.

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2017 tarihinde, saat 07:43
  Permalink

  Futbolu İngilizler icatetti diye söylenir hep meğer çinliler bulmuş. 🙂

  Yanıtla
 • 15 Mart 2017 tarihinde, saat 20:14
  Permalink

  Futbolu ingilizler bulmadı mı yanlışlık olmasın

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir