GDO Somon Zararlımı?

Dünyanın ilk GDO Somon balığı sofralarımıza geliyor. GDO Somon çabuk büyüyen ve dayanıklı olan iki ayrı balıktan alınan genlerden geliştirildi. GDO Somon ayrıca ABD’nin en büyük sağlık otoritesinden de onaylandı.

Bu girişimi eleştirenler ‘Frankenstein balığı’ denilen somon’un insanlarda alerjiye, denizlerde doğal somon nüfusunun da azalmasına yol açabileceğini savunmaktalar. Normalden iki kat hızlı büyüyen balığın süpermarket raflarında yerini almasının ardından, GDO Somon’u tüketen insanların genetik yapısında bozukluğa yol açacağı ve çaresi olmayan hastalıklara davetiye çıkaracağı iddia edilmektedir.

GDO Somon ilk defa iki yıl önce tanıtıldı. Bir grup bilirkişi söz konusu balığın tüketime sunulmadan önce iki yıl boyunca uzun vadeli etkileri konusunda deney yapılması gerektiği belirtilmişti. Bu iki yıllık süreç tamamlandı ve Atlas Okyanusu somonunun insan sağlığına olumsuz etkisi olduğuna dair bir veriye rastlanmadığı belirtildi. Bu sayede de balığın raflarda yerini alması için bir engel kalmamış oldu.

One thought on “GDO Somon Zararlımı?

  • 15 Ocak 2013 tarihinde, saat 05:39
    Permalink

    Doğal olmayan herşeyin zararlı olduğunu düşünüyorum.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir