Gnuplot For Mac Program Özellikleri

Gnuplot programı, iki ya da üç boyutlu olarak grafik çizme hizmetini sunan bir programdır. Gnuplot 1986 yılından bu yana hizmet vermekte, ve o tarihten günümüze kadar geliştirilerek varlığını sürdürmektedir. Gnuplot programı ile komut satırlarından girilen verilere göre iki ya da üç boyutlu olarak grafik çizebilme imkanını sizlere tanımaktadır. Gnuplot programı Mac OS X, Linux, UNIX, Microsoft Windows gibi veri tabanlarıyla uyumlu olarak çalışabilmektedir.

Gnuplot For Mac Program Özellikleri
Gnuplot For Mac Program Özellikleri

Geliştirilen ve güncellenen özellikleri ile birlikte günümüzde Mac tabanıyla uyumlu bir şekilde çalışmakta ve hizmet vermeye devam etmektedir. Gnuplot programı ile çizilen grafikler, diğer grafik programlarına göre çok daha kalitelidir. Bu bakımdan Gnuplot programı daha çok akademik çalışmalar için kullanılır. Birçok farklı sürüm halinde geliştirilen programın özellikle Mac için güncellenen sürümlerinden birisi de 5 sürümüdür. Gnuplot for Mac programı ve işlevine bakıldığı zaman, çizilen grafikleri PNG, SVG, EPS, JPEG gibi farklı formatlarda kaydedebilme imkanınız bulunmaktadır. Bunun haricinde hazırlanan grafikleri doğrudan çıktı olarak alma imkanınız da bulunmaktadır. Program üzerinde yine LaTeX kodları üretme şansınız da vardır. Bunun için programa LaTeX belgelerini eklemeniz yeterlidir.

Gnuplot For Mac Programı genel olarak; Maxima, GNU Octave ve gretl çizim motorlarını kullanmaktadır. Programı özellikle matematiksel verilerinizi renkli grafikler haline dönüştürebilmek için kullanabilirsiniz. Uygulama içerik olarak son derece basit bir şekilde tasarlanmıştır. Program üretildiği süreçten bu yana ücretsiz olarak kullanılmaktadır. İnternet üzerinden ücretsiz olarak programı indirebilir ve kolayca kurulumunu yapabilirsiniz. Programı çalıştırabilmek için herhangi bir kurulum prosedürü yer almamaktadır. Programı özellikle eps ve ps formatlarıyla çalışmaktadır. Daha çok matematik alanıyla uğraşan kişiler tarafından kullanılmasının esas nedeni de budur. Matematiksel veri ve grafikler, bu program ile birlikte çeşitli formatlarda kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir