Gökkuşağı Nasıl Meydana Gelir?

Gökkuşağının Meydana Gelişi

  • Güneş ışığı beyazdır. Ama aslında bütün renklerin bir karışımıdır. Güneşin aydınlattığı bir su damlası bütün bu renkleri birbirinden ayırarak her yöne farklı renklerde ışık huzmesi gönderir.
  • Yağmur yağıp milyonlarca su damlası güneş ışığı tarafından aydınlatıldığında, her damla her renkten ışık huzmesi gönderir. Bizim gördüğümüz onun gönderdiği renkli ışık huzmelerinden başka bir şey değildir.
  • En yukarıdaki damlalar kırmızı huzmeler gönderir, ortadaki damlaların gönderdiği ışık huzmeleri sarı, en alttaki damlalar ise mavi renklidir. Bunların bütününde gökkuşağı oluşur. Yani, gökkuşağı dediğimiz şey ışığın kendisidir.

Gökkuşağı Nasıl Meydana Gelir?

Beş renk mi yoksa yedi mi?
Gökkuşağında kaç renk var? Kimileri beş renk görür; kimileri ise yedi. Aslında gökkuşağında hepsi birbirinin içine geçmiş sonsuz sayıda renk bulunur.

Newton’ın deneyi
Büyük bilimci Newton’ın deneyini yeniden yapmak için küçük bir cam parçası al ve onu güneş ışığının önüne koy. Güneşin beyaz ışığının cam pirizmada ayrışıp gökkuşağının renklerini oluşturduğunu göreceksin.

Gökkuşağı Nasıl Meydana Gelir?

Hazine nerede?
Efsaneye göre gökkuşağı bir hazinenin yerini gösteren işarettir. Ama ne var ki gökkuşağı hep aynı yerde oluşmaz: Güneşin ve bakan kişinin konumuna göre sürekli yer değiştirir!

Yapay gökkuşağı
Güzel gökkuşakları görmek için ince ve sık; küçücük su damlaları gönderen bir sulama sistemine yaklaşman yeterli. Sonuç hiç şaşmaz.

One thought on “Gökkuşağı Nasıl Meydana Gelir?

  • 18 Nisan 2016 tarihinde, saat 03:11
    Permalink

    az önce yağmur yağınca gökkuşaı oluştu nasıl oluyor diye merak ettim güzel açıklamışsınız.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir