Gölge Nedir Nasıl Oluşur?

Çok basit biçimde tamamlayacak olursak gölge ışığın aydınlatmadığı bölgedir. Gölge Nasıl Oluşur? Güneş parladığında bedeninin arkasında kalan yer hariç, seni ve çevreni aydınlatır. Daha koyu renk olan o bölge senin siluetinin biçimini almıştır. Bu senin gölgendir.

Sabah ve akşam, güneş gökyüzünde tepede değilken yerdeki gölgeler de uzundur. Gölgeleri sadece güneş oluşturmaz: Lamba ya da ateş gibi herhangi bir ışık kaynağı da da aynı sonucu yaratır.

Ay’ın gölgesi nedir?

Güneş ve Ay tutulmaları tam bir gölge olayıdır. Dünya düzenli olarak Ay’ın gölgesinden geçer. Ay, Güneş’in tam önündeyse tutulma tam olarak gerçekleşir. Günümüzde bazı dinsel topluluklarda ay takvimi kullanılmaktadır. İÖ 7 Ekim 3761’de başladığı varsayılan Musevi takvimi bunlardan biridir.

Güneş saati nedir?

Antik dönemin saati olan güneş kadranlarının ortasında bir çubuk vardı ve bu çubuğun kadrana düşen gölgesi saatin kaç olduğunu yaklaşık olarak gösteriyordu. Ama özellikle geceleri işe yaramazdı, çünkü gece ışık, dolayısıyla da gölge olmaz! Ayrıca, güneş batarken kırmızı olur.

Gölge Nedir Nasıl Oluşur?

Fotoselli araç gereç nasıl çalışır?

Işığa duyarlı bu küçük gereçler bir ışık verisini elektirik akımına dönüştürür: Örneğin hava karardığında sokak lambalarının yanması emrini o gereç kendiliğinden verir. Böyle bir gerecin önünden geçecek olursanız bir kapının kendiliğinden açıldığını ya da alarmın çaldığını da görebilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir