Gözlük Ne Zaman Keşfedildi Ve Kullanıldı?

Eski çağlarda ilk gözlük Roma imparatoru Nero (M.S. 37-68) tarafından keşfedilmiştir. Nitekim imparator gladyatör dövüşlerini güneşten gözleri kamaşmadan izleyebilmek amacıyla zümrütten kestirdiği parçalarla iki mercek yapmış ve onlarla dövüşlere bakarak mucizevi bir görüntü keşfetmiştir.

Modern çağda ilk gözlük 1268 yılında Floransada Salvino d’Armato tarafından yapılmıştır. Ancak kulakların arkasına geçirilen sap kısımları olmayıp sadece burnun üzerine yerleştirilecek şekilde yapılmıştır. Gözlük sapları ise ilkin on sekizinci yüzyılda Paris’te yapılmış ve burnun üzerinde taşınan iki cam kenarlarından birer bağ ile başın arkasından bağlanmıştır. İlkin 1727 yılında İngiliz optik uzmanı Edward Scarlett onlara birer kısa sap takarak kulakların arkasından geçirip taşınmasını sağlamıştır.

İlk gözlüklü portre 1352 yılında Thomasso de Modena tarafından yapılmış ve portresinde yaşlı bir kilise rahibini çizmiştir.

Gözlük Ne Zaman Keşfedildi Ve Kullanıldı?

Görme bilimi (Oftalmoloji) üzerine ilk kitap De Oculis Eorumque Egritudinibus et Curis adı altında on ikinci yüzyılda Benvenuto Grassi tarafından yazılmış ancak 1474 yılında yayınlanmıştır. Matbaayı bulan John Gutenberg (1398-1468) 1456 yılında ilk kez basılı evrakların gündeme gelmesine neden olurken, sosyete tarafından bunların lupa ve mercekle okunası da gündeme gelmiştir.

Yakın ve uzağı bir arada görmeye yarayan gözlük camı ilkin 1784 yılında büyük Amerikalı bilim ve devlet adamı Benjamin Franklin (1706-90) tarafından keşfedildiği bilinmesine rağmen, aslında ilkin İngiliz optik uzmanı Samuel Pierce tarafından 1775 yılında keşfedildiği ileri sürülmektedir.

İlk gözlüklü Amerikan başkanı George Washington (1732-99) olup ilkin 1776 yılında gözlük takmıştır. Washington’un aynı zamanda ilk sahte dişi taktığı da bilinmektedir.

Görme bozukluklarına göre çoğaltılan gözlük çeşitleri ilkin 1960 yılında üretilmiş olup bu sayede o güne kadar bazıları için hayal olan gerçekleşmiş ve sınırlar ötesini görmek bile mümkün olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir