Gözyaşı Neden Oluşur?

Hayatı boyunca herkes en azından bebekken birçok kere ağlamıştır. Gözlerden yanaklara doğru bir yol çizerek akan gözyaşları, ağıza değdiğinde onun tuzlu olduğunu fark ederiz. Mutlaka düşünmüşsünüzdür; acaba tuzlu su tadı veren gözyaşı sadece sudan mı oluşur?

Gözyaşı Neden Oluşur?
Gözyaşı Neden Oluşur?

Gözyaşı Nasıl Oluşur?

Gözyaşı üç katmandan oluşmaktadır: Yağ, su ve mukus. En dıştaki yağsı tabaka, göz kapağımızın kenarlarında bulunan meibomian bezlerinde üretilir. Ortadaki sulu kısım ise, lakrimal bezi tarafından üretilir. Bu bez, kaşın altında kalan ve gözü çevreleyen kemiğin altında bulunur. Gözyaşını oluşturan katmanlardan sonuncu su olan mukus ise mikroskobik boyutta olan ve konjonktivada bulunan, özelleşmiş goblet hücreleri tarafından salgılanır.

Ağladığımızda burnumuz neden akar?

Göz kapakları, gözümüzü her kırpışımızda, bir arabanın cam silecekleri gibi gözü süpürür ve ince bir tabaka halinde gözyaşını yüzeye dağıtırlar. Göz kırpma hareketi, gözyaşını alt ve üst gözkapaklarının kenarında bulunan kanalcıklara girmeye zorlar. Bu kanalcıklara “punçta” denir. Gözyaşı “puncta”dan, üst ve alt lakrimal bezine açılan ve “canaliculus“ adı verilen kanallara gider. Lakrimal bezi ise gözyaşını nazal geçide yani buruna açılan nazolakrimal kanala iletir. Burun ile gözyaşı üretim sistemi arasındaki bu bağlantı yüzünden ağladığımızda burnumuz da akar. Ağlama durumunda sözünü ettiğimiz kanalların taşıyabileceğinden fazla gözyaşı üretildiği için bu kanallar dolar ve sıvının bir kısmı kanallara giremeden göz kenarlarından yanaklara doğru akar. Gözyaşı kanallarının tıkalı olması durumunda ağlamadığımız durumlarda bile gözümüzden yaş gelir.

Gözyaşı gözümüz için çok önemlidir ve onu koruyan yapılardan biridir. Bakterilere karşı koruyucu maddeler içerir. Ayrıca, göze giren yabancı cisimlerin atılmasında görev alır. Kişinin vücudu gözyaşı üretemiyorsa bu durum gözle ilgili çeşitli sorunlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir