Gripten Korunma Yolları

Gripten korunmak için moralinizi yüksek tutmanın büyük önemi var. Zihniniz gevşediği zaman mikropların vücuda girme şansı azalmaktadır.

Bitkilerden güç alabilirsiniz. Kış mevsiminde bağışıklık sistemini güçlendirmek çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirici bitki çayları içebilirsiniz. Kuşburnu, ıhlamur ve papatya çayı soğuk kış günlerinde hem içinizi ısıtır hem de hastalıklara karşı sizi korur.

Vücudunuzun kışın günlük C vitamini takviyesine ihtiyacı vardır. C vitamini vücut tarafından depolanamadığı için her gün C vitamini alınmalıdır. C vitamini takviyesini gün içinde birden değil de küçük miktarlar halinde yapmalısınız. Mesela sabah bir su bardağı portakal suyu içmeniz yeterli olmaz. Sabah bir çay bardağı öğlen bir çay bardağı portakal suyu tüketirseniz sizi hastalıklardan daha çok koruyacaktır.

Sinirleriniz güçlü olmalıdır. Stresten kurtulmanın en iyi yolu B vitaminidir. Fındık, et, yeşil sebze, patates ve muzda B vitamini bulunmaktadır. Kendinizi sinirli hissettiğinizde bir avuç fındık veya ceviz yiyebilirsiniz. Sinirlerinizin gevşemesini sağlar.

Kışın soğuk günlerde dışarı çıkarken eldiven ve şapkanızı unutmayın. Vücut ısısı düştüğü anda damarlar daralmaya eller ve ayaklarda üşümeye başlar. Ayaklar üşüyünce de sinir refleksleri aracılığı ile boğaz kurumaya başlar. Bütün bunlar da hastalığa neden olan mikropların vücuda girmesine sebep olur.

Sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir