Gümüş Yağmurcun Özellikleri

Kulup turnalarında üreyen yağmurcunlardan (kızkuşları) hiçbiri, yağmurcunlar kadar kuzeyde yuva yapmaz.. Gümüş Yağmurcun Kuşları, kışın Antarktika hariç her kıtaya ulaşır. Bilisel adı Pluvialis sgualarota’dır.

GÜMÜŞ YAĞMURCUNA, bütün yıl içinde yaşadıkları seyrek bitkili ve kıtlık hüküm süren yaşam alanlarına uyum sağlayabilen desenli tüylü ve dayanıklı bir kuştur. Beyaz kenarlı, koyu siyah yüz maskesi, üreme mevsiminde gövdesinin alt kısmına doğru devam eder fakat kışın her kanadının altında yamaya benzer şekilde küçülerek hatasız ve kesin olarak tanınmasını sağlayan bir biçim alır. Sırtı gümüş gri kırçıllı, çizgili olup bu kırçıllı bölgenin sınırları, beyaz kanat çizgileri ve beyaz arka kısmıyla ayrılır.

Gümüş yağmurcun, Kuzey Kutup dairesinin yüksek kesimlerindeki seyrek liken – yosun bitki örtüsü kuşağının kapladığı, gezegenin en ıssız yerlerinde ürer. Kuzey Kutbu’nun 200 – 300 km güneyinde herhangi diğer tundra yağmurcunundan çok daha kuzeyde düzenli yuva yapma cesareti gösterir

Yiyecek Korsanlığı

Gümüş yağmurcunlar, çoğunlukla kutuplardaki böcekler ve böğürtlen benzeri meyvelerle beslenir fakat sahillerdeki kışlaklarında yengeç, karides, deniztarağı ve solucan benzeri hayvanları da yer. Moritanya’da yapılan bir araştırma, çoğu gümüş yağmurcunun normal bir şekilde beslendiğini göstermiştir fakat birkaç tanesi, sürmeli kervan çulluklarından (Alumenius phaeopus) kemancı yengeçlerini, bayağı poyraz kuşundan (Haematopus ostralegus) ise midye çalar.

Gümüş Yağmurcun Özellikleri

Gümüş yağmurcunların üreme mevsimi kısadır

Mayıs ayında üreme alanlarına ulaştıkları zaman kuşlar, yumurtlamaya başlamadan önce geniş alanların kar örtüsünden arınmasını beklemek zorundadır. Eriyen kar sularının oluşturacağı sellerin yuvalarını basarak yumurtalarını alıp götürmesini önlemek ve yumurtalarının güvenliğinden emin olmak amacıyla yüksek ve kuru yerlerde yuva yaparlar. Erkek gümüş yağmurcunlar geniş bir alanı sahiplenir ve her yıl ardarda aynı bölgeyi kullanır.

Çeşitli vücut hareketleriyle o bölgenin sahibi olduklarını ilan ederler. Bu gösteri esnasında kanat çırparak yükselir sonra geri dönerler ve ileri geri giderek tüylerini kabartırlar.

Sonunda kanatlarını yan kapalı hale getirmeden önce hafifçe çırpar, hızla yere doğru süzülür, toprak üzerinde alçaktan uçar ve yere iner. Bu gösteri uçuşu hem rakip erkekleri kovmaya hem de dişileri çekmeye yönelik çıkarttığı, unutulması güç, güzel bir şakımayla süslenir. Karada vücutları dik ve baş kısımları rakiplerine doğru eğik yürür. Gövdesini olduğundan daha büyük göstermek ve daha tehditkâr görünmek için tüylerini kabartır. Bu kuşlar kışın da beslenme alanlarını korumak için aynı davranışı sergiler. Belki de beslenme alanlarına izinsiz girenlerin bataklıklarda sessizce bekleyen avlarını rahatsız etmelerine engel olmak için bu davranışı yaparlar.

Gümüş yağmurcunu, üreme dönemi dışında tüyleri oldukça donuk renkte olan bir sahil kuşudur. Kendine özgü “kanat altı” siyah rengini göstermek için kanatlarını tam açıncaya kadar bu ayırdedici siyah rengi görünmez. Üreme mevsiminde tüylerinin rengi bu kuşu daha kolay ve hatasız tanımamıza yardımcı otur.

Etkili Savunma

Yavrular yumurtadan çıktığı zaman gümüş yağmurcunlar geri kalan yumurta kabuklarını çabucak uzağa taşır. Belki de kutup tilkileri gibi yırtıcıların yavrularını bulma olasılığını azaltmak için içinden yavruların çıktığı yumurta kabukların: bitkilerin arasına gömer. Kuluçka döneminden ileriye doğru gümüş yağmurcunlar toprak üstünde yaralıymış gibi çırpınarak, sakatmış gibi yürüyerek ve dokunaklı bir şekilde ciyaklayarak yırtıcıların dikkatini dağıtırlar. Bazen gümüş yağmurcun sanki bir kanadı kırıkmış gibi düşürerek, sağa sola sallanarak, yuvarlanırmış gibi seğirterek uzaklaşırlar.

Sonbahar göçü Temmuz ayında başlar. Gümüş yağmurcunlar Güney Afrika, Asya, Avustralya ve Güney Amerika sahillerindeki kışlak yerlerine görkemli yolculuklar yapan üstün göçmen sahil kuşlarıdır. Kışı Güney Afrika’da geçiren Sibirya’da üreyen yağmurcunlar 14,080 km olan zorlu bir göç yolculuğu yaparlar. Tipik olarak dişiler erkeklerden çok daha güneye göç ederler. Bataklık alanlar ve kumlu plajlar göç esnasında beslenmek “yemden yakıt almak” için mola verdikleri yerlerdir. Yetişkin kuşlar şubat ayı gibi erkenden uzun yolculuğa başladıkları halde, bir yaşındaki kuşlar yazı bulundukları yerde geçirmek için kalabilirler. Yavruların cinsel olgunluğa ulaşması 2 yıl alır.

Gümüş Yağmurcun Özellikleri

Yaygın Adı: Gümüş Yağmurcun
Bilimsel Adı: Pluvialis squatarola
Familya: Charadriidae
Takım: Charadriiformes

Boyutları: Uzunluk: 28 – 30,5 cm; Karat açıklığı: 71 – 84 cm; ağırlık: 176 – 323 gr
Fiziksel Özellikleri: Tombul yapılı; üst kısmı gümüşi gri, cinsiyete göre renk değişmez; genç yavrular üremeyen yetişkinler gibi.

Alışkanlıkları: Cesur; rakip ve düşmanlarına karşı saldırgan, genellikle tek veya küçük gruplar hainde görülür; Güney Yarımküre’ye kadar uzanan uzaklıklara göç eden bir tür.

Yaşam Çizgisi: Kazınmış toprak üzerine ince altlıklı sığ yuva; 4 yumurta; kuluçka süresi 25 – 27gün; yavrular 35 – 45 gün sonra tüylenir; bir batında bir defa yavru çıkar.

Sesi: Dokunaklı, hüzünlü ıslık “p -o-vi” sıklıkla kısa, bir – iki heceli; tirol tarzında şarkı söyleme, ötme, ağıt ses titretme, şakıma ve fokurtu, kaynama şeklinde ötme.

Beslenme Tarzı: Başlıca böcekler ve üreme alanlarındaki böğürtlen benzeri ufak taneli sulu meyveler; çoğunlukla solucanlar, yumuşakçalar ve üreme mevsimi dışında küçük kabuklular.

Yaşam Alanı: Sahiller ile ağaçların yetişmediği yükseklikler arasındaki yüksek Kuzey Kutup tundralarında ürer; göl ve nehirlere yakın düşük rakımlı kuru çıkıntıları yeğler; kışlan çoğunlukla bataklık sahiller ve kumsal plajlarda yaşar.

Yeryüzünde Dağılımı: Gerçekte Kuzey Kutbu’nun yüksek alanlarındaki kutup etrafında ve aynı zamanda dünya çapında sahillerde.

Türün Durumu: Tehdit altında değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir