Güneş Batarken Neden Kırmızı Olur?

Güneş aslında hiç değişikliğe uğramaz: Rengi her zaman beyazdır. Değişen, gözlerimize kadar ulaşan ışığın rengidir. Yeryüzünü saran hava, ışığı değiştiren gaz ve tozlarla doludur. Işığın aşmak zorunda olduğu hava tabakası ne kadar kalınsa, ışığın rengi o kadar kırmızı olur.

Gündüz ışığın aşması gereken hava tabakası görece incedir. Hava tabakasının kalınlığı ışığın rengini değiştirmeye yetmez, dolayısıyla güneşi beyaz görürüz. Akşam ise güneş ışığının aşması gereken hava tabakası daha kalındır ve beyaz ışığı kırmızıya dönüştürmek için yeterlidir. İşte bu yüzden akşamları güneşi kırmızı görürüz.
Güneş Batarken Neden Kırmızı Olur?

Güneş Batarken Neden Kırmızı Olur?

Güneş ışığından yenilebilir enerji üretmek

Günümüzde insanoğlu güneş enerjisini saklamayı ve onu kullanmayı öğrenmiş durumdadır. Güneş enerjisi panelleri aracılığıyla sıcak su ve elektrik elde ediyoruz. Bu da bize güneş parladığı sürece parasız ve tükenmez bir enerji sağlıyor.

Beslenmenin temelinde bitki var

Güneş aynı zamanda yaşam demektir. Bitkiler güneş enerjisini ve topraktaki mineralleri besine dönüştürmeyi bilir, oysa insanın öyle bir yeteneği yoktur. Bu yüzden insanlar beslenmenin temelinde bitkiler (meyveler, tahıllar, sebzeler vb.) ve bitkilerle beslenen hayvanlar vardır.

Güneş atom bombaları kadar güçlüdür

Güneşin ışığı çok, ama çok parlaktır. Çünkü sürekli olarak sahip olduğu hidrojeni helyum gazına dönüştürür. Atom bombalarının patlaması sonucu meydana gelen reaksiyon da aynı türdendir.

Güneş ne zaman sönecek?

Güneşin soğumaya sönmeye başlaması için iki milyar yıl (2.000.000.000 yıl!) var. Ancak o zaman bütün enerji rezervlerini tüketmiş olacak ve Yeryüzünde hiçbir yaşam izi kalmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir