Hayvanların Kuyrukları Ne İşe Yarar?

Doğadaki aşağı yukarı tüm hayvanların kuyruğunun olması dikkatinizi çekmiştir. Örneğin, sokak hayvanlarının kuyruklarını sallaya sallaya dolaştıklarını görürsünüz. Örnek olarak köpekler sevindiklerinde kuyruklarını sallarlar ya da kediler ilgilerini çeken bir şey olduğunda kuyruklarını havaya dikerek etraflarına bakarlar. Hiç merak ettiniz mi hayvanların kuyruğu ne işe yarar?

Doğadaki hayvanların kuyruklarının olmasının işlevsel bir nedeni vardır. Kuyrukların; denge sağlamak, yön belirlemek, korunmak, ısınmak, iletişim kurmak gibi farklı fonksiyonları vardır. Örneğin, kanguru ve ağaçkakan, kuyruklarını bir destek olarak kullanırlar ve dinlenirlerken üzerine bir sandalye gibi oturmaktadırlar. Kanguru, kuyruğu sayesinde bir sıçrayışta 4-5 metrelik bir mesafeyi katedebilmektedir. Kanguru sıçrarken ve yere düşerken, kuyruğunu yardımıyla dengesini sağlar.

Hayvanların Kuyrukları Ne İşe Yarar?
Hayvanların Kuyrukları Ne İşe Yarar?

Maymunlar, kuyruklarını daha farklı şekilde kullanırlar. Maymunların kuyrukları o kadar sağlam ve esnek yaratılmıştır ki, onu bir dala dolar, kendilerini boşluğa bırakıverirler. Boş kalan dört bacağını da birer kol gibi yemekle kullanabilirler. Zaman zaman bu halleriyle, kendilerini hızlı hızlı sallayıp, öyle ayarlı bırakırlar ki, bir daldan diğer dala, ilerdeki bir ağaca uçup, rahatlıkla tutunabilirler.

Denizde yaşayan hayvanların kuyruklarında daha farklı kullanış alanları görüyoruz. Deniz hayvanlarının kuyrukları, suda düzenli hareketlerini sağlamak, sağa sola dönmelerini kolaylaştırmak için yaratılmıştır.

Örneğin timsah, kuyruğunu sağa sola sallayarak su içinde kayar gider. Balıkların çoğu, kuyrukları vasıtasıyla farklı yönlere dönerler.

Kunduzalar suda yüzerken kuyruklarını palet gibi kullanırlar.

Tilkiler de, o çok büyük kuyruklarını bir battaniye gibi kullanabilirler. Tırnakları üzerine burunlarını sokup uyurlarken, tüylü kuyruklarını üzerlerine örterek gecenin soğuğundan korunurlar.

Sineklerin insanları rahatsız ederler. Sinekten rahatsız olan inekler, mandalar da kuyruklarını yelpaze gibi sallayarak rahatsız edici hayvanlardan kendilerini rahatsız eden sinekleri kovalamak için kullanırlar

Kertenkelelerin kuyrukları o kadar narindir ki, kuyrukları bir yere sıkıştığı veya kuyruktan yakalandığı zaman, onu bırakıp kaçabilirler. Kopan kuyruğun yerine, bir süre sonra yeni bir kuyruk çıkar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir