İlk Böbrek Nakli Ne Zaman Yapıldı?

İlk suni böbrek çalıştırma diyaliz makinesi Willen Kolff (doğumu 1911) tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında icat edilmiş ve ilk deneyim 1943 yılında gerçekleştirilmiş. Ancak aslen Hollanda doğumlu olup 1950 yılımda Amerika’ya gelmiş olan Kolff insanlık adına büyük bir yardım cihazı olan icadın patentini ondan almak isteyenlere vermemiş, akabinde aynı doğrultuda Cleveland Vakıf Kliniğinde suni kalp üzerine çalışmalara girişmiş.

İlk böbrek nakli

İlk böbrek nakli deneyimi 1909 yılında Fransa’da gerçekleştirilerek hastalanmış organın yerine hayvan böbreğinin yerleştirilmesinin mümkün olup olmadığını bakılmış ama sonuçta bu yöntemle kurtulan olmadığı görülmüş. Bu durumda organ naklinin sadece insandan insana yapılabileceği anlaşılmış ama yine bu operasyonlardan bazılarının yine başarısızlıkla sonuçlanması tıp dünyasını bu konuda önemli araştırmalar yapmaya itmiştir. Sonuçta öncelikle kan tiplerinin birbiriyle uyumu ve bağışıklık sisteminin iyi bilinmesi gerçeği ortaya çıkmış, bu tespitler doğrultusunda 1947 yılında Bostan’da çalışmalar yapan genç cerrah Charles Hufnagel (1916-1986) ölmüş bir kişiye ait böbreği bir kadının hasta böbreğinin yerine naklederek ilk böbrek nakli ameliyatını gerçekleştirmiştir. Ancak nakil olayının gerçekleştirilmesinde birkaç saat sonra böbrek fonksiyonunu yerine getiremeyip durmasına rağmen, yeterli oksijen sağlanarak, tekrar çalıştırılmış ve hasta tamamen iyileştirilmiştir.

İlk Böbrek Nakli Ne Zaman Yapıldı?

İlk başarılı böbrek nakli ameliyatı

23 Aralık 1954 tarihinde Dr. Joseph Murray (doğumu 1919) tarafından Amerika Bostan’daki Peter Bent Brigham Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Dr. Murray, Ronald Herric’ten aldığı bir böbrek tek yumurta ikizlerinden Richard’a aktarmış ve onun sekiz yıl daha yaşamasını sağlamıştır. Ronald bugüne dek yaşamını tek böbrekle sürdürerek hayatta kalmış, Dr. Murray ise bu operasyonuyla 1990 yılında Nobel tıp ödülüne layık görülmüştür.

2 thoughts on “İlk Böbrek Nakli Ne Zaman Yapıldı?

 • 15 Kasım 2014 tarihinde, saat 10:37
  Permalink

  bilmediğim bir bilgiydi teşekkür ederim

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2016 tarihinde, saat 13:36
  Permalink

  BEN SAMSUNDAN HÜSEYİN 32 YAŞINDAYIM NE ALKOL KULLANMAMIŞ HASTANEYE KOLAY KOLAY GİTMEMİŞ BİRİSİYİM SIFIR NEGATİF KAN GURUBUNDAYIM DEVAMLI VE DÜZENLİ OLARAK KAN BAIŞINDA BULUNUYORUM ARADA TRANBOSİLİN BAIŞI YAPIYORUM VE GERÇEK Bİ İHTİYAÇ SAHİBLERİNE İLİK KÖK HÜCRE KARA CİYER VE BÖBREK NAKLİNDE BULUNMAK İSTİYORUM

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir