İnsanda Biyolojik Saat Nedir?

Biyolojik saat tüm canlıların vücutlarındaki metabolik etkinlikler, günlük güneş ışığı miktarına ve güneş ışığının alınabilme saatlerine göre belirli bir döngüyü izlemektedir. Bu döngüye göre kimi bitki ve çiçeklerinin açılıp kapanması, benzer şekilde kimi hayvanların geceleri aktif hale geçmesi, uyku – uyanıklık döngülerinin ayarlanması, buna verilebilecek bazı örneklerdir.

İnsanda Biyolojik Saat Nedir?
İnsanda Biyolojik Saat Nedir?

Öncelikle hormon salgılarının böyle 24 saatlik ritimler halinde düzenlenmesi, “biyolojik saat” olarak adlandırılıyor. Doğal olmayan bir nedenden ötürü bu döngüde düzensizlik meydana gelmesi de biyolojik saatte bozulmaya sebep olmaktadır. Vücut her gün aynı saatte önceden ayarlanmış bir saat gibi düzenli bir şekilde bazı görevleri yerine getirir, vücut ısısını değiştirir, hormonlar salgılar. Oysa biz bu değişimlerin farkına olmayız. Mesela bu biyolojik beden saatine uygun olarak vücudumuz akşam saatlerinde ısı kaybını önlemek için beden ısısını düşürür, sabahlan ise bedeni günlük aktivitelere hazırlamak için arttırır. Yani vücut ısısı insanlarda, bir günde yaklaşık bir derece iner ve çıkar.

Biyolojik Saat bozulmasına fazla bilinen bir örnek verelim; uzun mesafeler arasında yapılan uçak seyahatlerinde yaşanan “jet lag” olayı, biyolojik saatin şaşırmasından dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Zira 24 saatlik zaman dilimi içinde belirli saatlerde en yüksek ya da en düşük seviyeye ulaşan hormonlar, ulaşılan yeni zaman diliminde farklı saatlerde seviye değişimi göstermiş oluyor. Varılan yeni zaman dilimine alışıncaya kadar vücut bir anlamda sersemliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir