Kar Nasıl Oluşur?

Bulutlar havada salınıp duran minicik su zerrelerinden oluşmuştur. Ancak mikroskopla görülecek büyüklükteki bu su zerrecikleri sıfır derecede donmaz. Eksi kırk dereceye kadar hala sıvı halde bulunabilirler. Kar nasıl oluşur? Daha iri olan su damlaları sıfır derecenin altında donar. Ve minicik su zerreciği donmuş damlaya dokunduğunda kendisi de donar. Böyle milyonlarca zerrecik bir araya gelerek bir kar kristali oluştururlar.

Ama kristaller başka kristallerle bir araya gelerek kar tanesi oluşturur. Kar tanesi büyüyerek iyice ağırlaştığında yere düşer. Ama içinde çok miktarda hava olduğundan bu düşüş yavaştır.

Kar nasıl buza dönüşür?

Yere düşen kar yavaş yavaş birikir. Birbirinin üzerine yığılan kar katmanlarının ağırlığıyla kar tanelerinin arasında hapsolan hava kaçmayı başarır. Ezilip birbirine yapışan kar taneleri de buzu oluşturur.

Kar Nasıl Oluşur?

Eskimo evleri, iglo

Kanada, Alaska ve Grönland’ın kuzeyinde yaşayan İnuitler (eskiden eskimolar denirdi) eksi 40 derecedeki kar fırtınalarında bile rahatça yaşadıkları (hiçbir zaman içerdeki sıcaklık sıfır dereceyi aşmasa da) kardan evler yaparlar. İşin sırrı, evleri, içi hava dolu, mükemmel yalıtım özelliğine sahip kardan bir kabukla kaplamış olmalarındadır. İglo denilen bu evlerde saydam buz tabakası pencere işlevi görür.

Kayak nasıl kayar?

Kayak tatili yapanların kullandıkları kayaklar nasıl kayar? Karda daha hızlı kaymak için ski ya da kar kızaklarının tabanındaki kar katmanını eritebiliyor olmaları şarttır. Böylece eritilen küçük su damlacıkları çelik rulman işlevi görür. Ve hoop, kaymaya başlarsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir