Koku Nasıl Yayılır?

Bütün maddeler küçük parçacıklardan, moleküllerden oluşur. O kadar küçüklerdir ki onları göremeyiz. Havayla temas ettiğinde bazı moleküller ayrılıp havaya karışarak orada salınmaya başlar. Hava ne kadar sıcaksa, moleküller de o kadar kolay ayrışıp hava karışır. Soluk alırken havayla birlikte içindeki küçük molekülleri de solumuş oluruz.

Parfüm kokusu nasıl yayılır?

Burun havadaki birbirinden farklı molekülleri ayırır; tıpkı ağzımızın besinlerin tadını alması gibi. Burnumuzun seçtiği moleküllerin bize verdiği hisse koku deriz. Gaz kokusu yayıldığında, parfüm kokusu ve yemek kokuları hep aynı şekilde hissedilir.

Koku Nasıl Yayılır?

Kokular notalardan oluşur
Bir koku birçok “notadan” oluşur; tıpkı bir şarkının müzik notalarında oluşması gibi. Bir parfüm, şarap ya da yağdaki notaları tanıyabilen birine nota deriz.

Yapay burun nedir?
Kokuları ve onların şiddetini ölçme konusunda uzmanlaşmış robot-burunlar vardır. Onlardan gıda ürünlerinin imalatı sırasında yararlanılır.

Kokular ve anılar
Kokular bize genellikle iyi (kimi zaman da kötü) anılarımızı hatırlatır. Bu yüzden sevdiğimiz kokuların sindiği eski mendillere, örtülere, pelüşlere, çamaşırlara bayılırız. Yaşasın ninelerimiz!

Hem koku hem tat
Yemek yerken burnunu tıkayacak olursan besinlerin tadını almadığını fark edersin! Dilimiz yiyeceklerin dört temel özelliğini (tatlı, tuzlu, acı, ekşi) ayırt eder, burnumuz ise binlerce kokuyu. Dilimizin ve burnumuzun birlikte aldığı hislere “tat” deriz.

Bir önceki yazımız olan Ellerimizi Çırpınca Neden Ses Çıkar? başlıklı makalemizde kulak zarı nedir, ses nedir ve uzaydaki patlamalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar

  • koku nasıl yayılır

Kontrol Ediliyor

Rüyaları Kaydetmek Mümkün Mü?

Rüyaları Kaydetmek Mümkün Mü?

Rüyaları kaydetmek Sabah kalktığımızda bir önceki gece görmüş olduğumuz rüyadan hepimiz etkileniriz. Hatta bazen rüyanın …

2 yorumlar

  1. koku yayılmasını engellemek için önerebileceğiniz bir yöntem var mı?

  2. robot burun olayı ilginçmiş bu kadar parfümü nasıl test ediyorlar diye düşünmüştüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir