Koku Nasıl Yayılır?

Bütün maddeler küçük parçacıklardan, moleküllerden oluşur. O kadar küçüklerdir ki onları göremeyiz. Havayla temas ettiğinde bazı moleküller ayrılıp havaya karışarak orada salınmaya başlar. Hava ne kadar sıcaksa, moleküller de o kadar kolay ayrışıp hava karışır. Soluk alırken havayla birlikte içindeki küçük molekülleri de solumuş oluruz.

Parfüm kokusu nasıl yayılır?

Burun havadaki birbirinden farklı molekülleri ayırır; tıpkı ağzımızın besinlerin tadını alması gibi. Burnumuzun seçtiği moleküllerin bize verdiği hisse koku deriz. Gaz kokusu yayıldığında, parfüm kokusu ve yemek kokuları hep aynı şekilde hissedilir.

Koku Nasıl Yayılır?

Kokular notalardan oluşur
Bir koku birçok “notadan” oluşur; tıpkı bir şarkının müzik notalarında oluşması gibi. Bir parfüm, şarap ya da yağdaki notaları tanıyabilen birine nota deriz.

Yapay burun nedir?
Kokuları ve onların şiddetini ölçme konusunda uzmanlaşmış robot-burunlar vardır. Onlardan gıda ürünlerinin imalatı sırasında yararlanılır.

Kokular ve anılar
Kokular bize genellikle iyi (kimi zaman da kötü) anılarımızı hatırlatır. Bu yüzden sevdiğimiz kokuların sindiği eski mendillere, örtülere, pelüşlere, çamaşırlara bayılırız. Yaşasın ninelerimiz!

Hem koku hem tat
Yemek yerken burnunu tıkayacak olursan besinlerin tadını almadığını fark edersin! Dilimiz yiyeceklerin dört temel özelliğini (tatlı, tuzlu, acı, ekşi) ayırt eder, burnumuz ise binlerce kokuyu. Dilimizin ve burnumuzun birlikte aldığı hislere “tat” deriz.

2 thoughts on “Koku Nasıl Yayılır?

 • 16 Mayıs 2016 tarihinde, saat 12:36
  Permalink

  koku yayılmasını engellemek için önerebileceğiniz bir yöntem var mı?

  Yanıtla
 • 20 Ocak 2017 tarihinde, saat 11:47
  Permalink

  robot burun olayı ilginçmiş bu kadar parfümü nasıl test ediyorlar diye düşünmüştüm.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir