Kolesterolü Düşüren Besinler

Vücut bir miktar kolesterole ihtiyaç duyar. Buna karşılık fazla kolesterol, kişinin kalp hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bazı besinler vardır bu besinlere bir bakalım.

Antep fıstığı: günde 40 gr. Antep fıstığı tüketmek, LDL seviyesini azaltmaya yardımcıdır. Aynı zamanda kan basıncını düzenler ve stresi azaltıcı etkisi vardır. 40 gr. Antep fıstığı 150 -300 kaloridir.

Orkinos: somon gibi orkinos da omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. omega-3, LDL’yi düşürmesinin yanı sıra trigliserit seviyesini azaltmaktadır.

Portakal: orta boy bir portakal, 2-3 gr. lif içermektedir ve buda kan kolesterolünü dengelemeye yardımcı olur. Portakalda c vitamini dışında, b vitamini, potasyum, kalsiyum ve mağnezyum içermektedir. Potasyum tansiyonun dengelenmesini sağlar. Ancak portakal suyu aynı etkiyi vermez.

Kolesterolü Düşüren Besinler

Baklagiller: yüksek oranda lif içeren baklagiller düzenli tüketilmelidir. Kan kolesterolünü, LDL ve trigliserit seviyesini düşürücü etki gösterir aynı zamanda iyi kolesterolü(HDL) seviyesini yükseltir.

Yulaf: Yüksek oranda çözünür posa içeren yulaf kolesterolün dengelenmesine olumlu etkilere sahiptir.

2 thoughts on “Kolesterolü Düşüren Besinler

 • 25 Şubat 2013 tarihinde, saat 21:04
  Permalink

  Kolestrolü düşüren besin maddelerinden önce yükselten besinlerden kaçınmak daha doğru olur diye düşünüyorum.

  Yanıtla
 • 25 Mayıs 2013 tarihinde, saat 07:44
  Permalink

  Tokuşoğlu, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, Antep fıstığının de içerisinde yer aldığı ’nut’ grubu kuru yemişlerin ilgili sağlık iddialarını doğrulayıcı açıklamalar yaptığını, bu gıdaların tüketiminin koroner kalp rahatsızlıkları riskini düşürmede rol oynadığını rapor ettiğini belirtti.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir