Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Herhangi bir bankadan kredi çekme talebinde bulunduğunuz zaman banka öncelikle sizlerin kredi notunuza bacaktır. Eğer kredi notunuz düşükse kredi isteğinize olumsuz cevap vermektedirler. Findeks Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notunu yüksek tutmaya çalışsanız dahi vatandaşlar bazı durumlarda kredi notunuzun düşmesine engel olamamaktadır. Bu duruma düşmemek ve kredi başvurusuna red cevabı almamak için dikkat edilmesi gereken husulardan bahsetmek istiyoruz.

Borçlarınızı yapılandırarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz:

Birden fazla kredi borcunuz varsa ve ödeme güçlüğü çekiyorsanız borçlarınızı tek çatı altında birleştirerek her ay belirli bir miktar ödeme yaparak taksitlerinizde aksama olmamasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de taksitleriniz de aksama olmadığı için kredi notunuz tekrardan yavaş yavaş yükselecektir. Aylık kredi ödemelerinizi gelirinize göre ayarlayabilir ve tek çatı altında birleştirmiş olduğunuz kredinizi en uzun vadeler eşliğinde taksitlerini ödeyebilirsiniz. Taksitleriniz de herhangi bir aksama olmadığı için kredi notunuz yükselecektir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Elinizde ipotek olarak gösterebileceğiniz herhangi bir mülkünüz varsa yine kredi notunuzu yükseltme alanında işe yarayacaktır. İpotekli olarak vereceğiniz gayrimenkulünüz kredi limitinizi ipotekli olarak vermiş olduğunuz gayrimenkulün y%50 sine kadar çıkartabileceksiniz.

Ödemelerinizi geciktirmeden zamanında yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz:

Bireysel kredi ödemelerinizi bir iki gün geç ödememeye özen gösteriniz. Dikkat edilmeyen bir unsur olmakla birlikte ödemeleriniz bir gün geçtikse dahi sistem tarafından otomatik olarak sizin kredinizi geç ödediğinizi belirtecektir ve bu da sizin kredi notunuza olumsuz olarak yansıyacaktır.

Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz

Kredi notu takip sistemi tüm kredileri bir arada değerlendirmektedir. Kredi kartı ödemeleri de kredi olarak değerlendirildiği için kredi kartı taksitleriniz ve dönem sonu ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız kredi notunuzun yükselmesine katkıda bulunacaktır.

Takibe düşmüş kredilerde kredi notu nasıl yükseltilir?

Yapılandırma işlemi yaparak vadeyi uzatma işlemi:

Bankalar hiçbir zaman kredilerde takibe düşme durumunun olmasını istemektedir. Çünkü bu durum bankaları olumsuz olarak etkileyecektir. Müşterilerine takip yaptırdığı için olumsuz puan alacaktır. Bundan dolayı bankalar ödenmemiş kredilerde yapılandırma işlemi sunmaktadır. Yapılandırma işlemi ile birlikte taksitlendirme pazarlık yoluyla yapılmaktadır. Bu sayede de borçlarınızı daha uzun vadede ve daha az miktarlarda taksitle ödeyebilirsiniz.

Vadeyi elinizden geldiğince ve bankaya kabul ettirebildiğiniz ölçüde uzun tutarak ödemelerinizi daha az miktarda yapmanızda fayda vardır. Bu yolla da kredi notunuz yükselecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir