Madeleine Albright Kimdir?

ABD gibi bir ülkede bir kadının Dışişleri Bakanı olması büyük olaydı. Bir ‘ilk’in gerçekleşmesi
Clinton’un Başkanlık dönemindedir. Clinton’un Dışişleri Bakanlığına (Secretary of State) atadığı
kadının adı Madeleine Albright idi. Peki ama kimdi bu Madeleine Albright?

“Dünya siyasetinin bir dönemine damgasını vurdu. Dünyanın en sert liderleriyle başa çıktı.”
ABD tarihine, kabinede en yüksek yere gelen kadın olarak geçti. Ancak 23 yıllık kocasından duyduğu sözler. “Demir Leydi” lakaplı eski Amerika Dışişleri Bakanı Madeleine Albright‘ın yıkılmasına neden oldu… Hayatını 562 sayfalık “Madam Secretary” (Bayan Bakan) adlı bir kitapta kaleme alan Albright, eşinin “çok daha genç ve güzel bir kadına aşık olduğunu” söyleyerek kendisini aniden terk ettiği anı da hüzünlü bir dille anlatıyor. Kocası Joseph Albright için “Rüyalarımdaki insandı” diyen eski Bakan, bir sabah kocasının boşanmak isteyişini şöyle anlatıyor.

Madeleine Albright Kimdir?

Evliliğimizin bittiğini, başka bir kadına aşık olduğunu söyledi. Şok yaşadım. Çünkü kötü giden bir şey yoktu. Bana Atlanta’ya taşınacağını, daha genç ve daha güzel bir kadına aşık olduğunu söyledi. Barışmayı denedik. Ama Pulitzer ödülünü alırsa benimle kalacağını, alamazsa terk edeceğini söyledi. Birkaç gün sonra arayıp ödülü kazanamadığını ve ayrılmamız gerektiğini anlattı… Albıight, eski Başkan Bili Clinton döneminde kabinenin en güçlü isimlerindendi.” (“Seni Daha Güzel Biri İçin Terkediyorum”,Sabah, Eylül 2003)

Madeleine Albright ile ilgili haberin basın organlarında yer almasından 15 gün sonra, ABD’nin eski Dışişleri Bakam Türkiye’ye geldi ve Hürriyetten Ayşe Arman kendisiyle uzun bir söyleşi yaptı. Söyleşinin girişinde Arman Albright’ı şöyle tanıtlı:
“Prag’da doğdu. Adı Madlenka’ydı. sonra Madeleine oldu. 11 yaşında göçmen olarak Amerika’ya geldi. ABD’nin en yüksek makamına ulaşan kadın siyasetçi olma onurunu yaşadı. Georgetown Üniversitesi’nde profesörlük yaptı.

Hem siyasetçi, hem akademisyen. Aynı zamanda bir anne ve anneanne. Üç kız çocuğu ve altı
torun sahibi. Yeni yayınlanan otobiyografik kitabı “Madam Secrctary: A Memoir” Amerika’da
hadise yarattı. İki gün önce de Garanti Bankası ve Capital Dergisinin davetlisi olarak Türkiye’deydi. Ben de onunla röportaj yapan dört şanslı gazeteciden biriydim…” (Ayşe Arman’ın: “Bir ülkenin Dışişlerini Yönetmek Bir Erkeği Yönetmekten Kolay)

Ayşe Arman’ın Albright ile söyleşisi yayımlandıktan sonra, köşesinde Arman’ı övmek üzere kaleme aldığı satırlarda Nur Çintay Albright hakkında şöyle dedi:
“Hürriyet Pazar’da, her hetero kadının kesip saklaması ve her ilişkisel arızada amentü bilip okuyup üflemesi gereken bir başlık vardı:
Bir ülkenin dışişlerini yönelmek, bir erkeği idare etmekten daha kolay’. Öbür taraftan bakarsanız, yani iyi kötü ‘idare ettiğiniz.’ bir adam varsa, o zaman da ne biçim gaz veriyor insana. Ohooo, ülkenin dışişlerini yönetmek de bir şey mi? Kim tutar beni!

Aynı saylanın altında da trajikomik yüzde hesapları yer alıyordu: Bırakıp gitmiş ama hâlâ düşünüyorum da onu yüzde 40. seni yüzde 60 seviyorum’ diyen, ertesi gün ‘Yok yok onu yüzde 70, seni yüzde 30’ diye arayan bir koca.

Bu matematikle baş etmeye çalışan bir kadın.

Koskoca bir ülkenin dışişlerinin üstesinden gelebilen ama işte, elindeki adamı idare edemeyen bir kadın: Madeleine Albright.” (Nur Çintay “ Albright’ın Gazı”. Radikal, 4 Kasım 2003)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir