Mangal Yakma ve Pişirmenin Püf Noktaları

Havaların ısınması ile birlikte açık havada piknik yapmak ve doğanın uyanışına şahit olmak gibisi yoktur. Yeşillikler arasında piknik yapmak ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirecektir. Ailece veya arkadaşlarla hafta sonunda pikniğe gidildiğinde ilk akla gelen mangal yapmaktır.

Mangal yapmak çok basit gibi görünmesine rağmen dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Mangal yapmanın inceliklerini bilmiyorsanız bu sizin için eziyete dönüşebilir ve hayal ettiğiniz gibi lezzetli bir et yiyemezsiniz.

İlk dikkat etmeniz gereken doğru mangal seçimidir. Mangal alırken demir olmasına dikkat etmelisiniz. Demir ızgara ateşi çabuk alır, çabuk soğumaz ve eti içten pişirir. Bakır, teneke veya alüminyum mangallarda et çok sağlıklı pişmemektedir.

Mangal yakarken çıra kullanılmalıdır. Kömür beyazlaştıktan sonra pişirmek için et konulmalıdır. Kömür beyazlaştıktan yani ateşin harı geçtikten sonra eti pişirmek gerekir.

Mangal yapılacak etin dinlenmiş olması çok önemlidir. Güvendiğiniz bir kasabınız varsa oradan eti almanız piknikte hayal kırıklığına uğramanızı engelleyecektir. Kasaptan et alırken mangalda pişireceğinizi belirtmeyi unutmayın. Kasabınızdan kuyruk yağı almayı unutmayın. Etleri pişirmeden önce ızgara kuyruk yağı ile silinirse et daha lezzetli olur. Yağlı et ızgarada her zaman daha lezzetli olur, et alırken buna dikkat etmeyi de unutmayın.

Mangal Yakma ve Pişirmenin Püf Noktaları

Mangalda pişireceğiniz eti 15 dakika önceden marine etmek çok önemlidir. Ayçiçeği yağı, soğan suyu, tuz ve toz biber ile marine edebilirsiniz. Kemikli tavuk eti pişirecekseniz maden suyu ile marine etmelisiniz. Maden suyu kemiğin içindeki kanı alır ve eti yumuşatır. Hardal seviyorsanız eti hardal ile marine edebilirsiniz çok lezzetli olur.

Köfte ve tavuk pişirirken dinlendirilmiş ateşte çok iyi sonuç elde edersiniz. Pirzola pişirecekseniz ateşin harlı olması gerekir. Harlı ateşte pirzolanın dışı karamelize olacağı için çok lezzetli olur. Bonfile pişirirken eti çok pişmiş seviyorsanız harlı ateşte pişirmelisiniz, eti az pişmiş seviyorsanız da ölü ateşte pişirmelisiniz. Mangalda sucuk pişirecekseniz en son pişirilmelidir. Diğer etlerin tadını alabilmeniz için sucuk en sona bırakılmalıdır.

Mangal yaparken etin yanında sebzede pişirebilirsiniz çok lezzetli olur. Sebzelerin pişirme sırası ise uzun sürede pişenden kışa sürede pişene göre olmalıdır. Sebzelerden ilk havuç, patates ve kabak sırayla ızgaraya konulup pişirilmelidir. Domates ve biberde ızgara ateşinde çok lezzetli olur.

Mangal yaparken mangalın masaya yakın olması iyi olur. Mangalda pişirdiğiniz etleri afiyetle yiyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir