Medyum – Stephen King

Stephen King tarafından yazılan Medyum adlı romanda Jack Torrance, karısı Wendy ve 5 yaşındaki oğlu Danny’nin Overlook Oteli’nde geçirdikleri zor ve gerilim dolu süreç anlatılıyor. Overlook Oteli 1900’lü yılların başlarında yapılmış bir oteldir ve hiçbir zaman tam anlamıyla işletilememiştir. Kış mevsimi boyunca otelin bakıcılığını yapacak olan Jack Torrance ve ailesi otelin kapanış gününde mekana gelirler. Son günü olmasına karşın oldukça kalabalık olan otelin son müşterileri hesaplarını kapatmaktadır. Önce onlar, sonra da otelin görevlileri birer birer oradan ayrılırken Bay Watson Jack’a yapması gereken işleri anlatır.

Otelin aşçısı olan Hallorann 5 yaşında olmasına rağmen son derecede güçlü sezgileri olan Danny’nin bu durumunun farkına varmıştır ve çocuğu otelin garip bir yer olduğu konusunda uyarır. Ona otelin 217 numaralı odasından, bahçede bulunan hayvan şeklinde budanmış şimşirlerden ve çocuk bahçesinden uzak durmasını ve baş edemeyeceği bir zorlukla karşılaşırsa kendisini çağırmasını söyler.

Medyum romanının ilk kısımlarında Jack’a 100 odası bulunan oteli gezdiren Bay Watson çok eski olan kalorifer kazanına özellikle dikkat etmesini söyler. Kazanın ibresinin 180 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Sonunda herkes otelden ayrılır ve 3 kişilik aile yalnız kalırlar. Bir süre sonra Danny içinde Tony adlı bir karakterin yer aldığı ve giderek daha ürkütücü bir hal alan rüyalar görmeye başlar. Annesine Tony’den söz eder ama kadın onu ciddiye almaz. Bir akşam Danny banyo yaparken Tony yine gelir. Aynanın içindedir ve Danny hipnotize olmuş gibi onu izlemeye başlar. Tony ona parmağından kanlar damlayan bir kadın cesedini, kan lekeleri ve et parçalarıyla dolu duvarları ve üzerinde kanlarla saçlar olan bir tokmağı gösterir.

Medyum – Stephen King
Medyum – Stephen King

Danny’den ses gelmeyince endişelenen anne babası kapıyı kırarak banyoya girdiklerinde onu hipnotize olmuş bir halde bulurlar. Anlamsız bir şeyler söyleyip duran çocuk kendine geldiği zaman da onlara Tony’den bahseder. Jack ve Wendy ertesi gün çocuklarını da alıp 40 mil ötedeki bir kasabaya giderler. Kış boyunca otelden ayrılamayacakları için üçü de doktor kontrolünden geçerler. Doktor Danny’nin gayet iyi olduğunu fakat yalnızlıktan kaynaklanan bazı zihinsel sorunlar yaşadığını söyler.

Medyum adlı Stephen King romanında bundan sonra işler yolunda gider, fakat sadece bir süre için. Alkol almayı uzun bir süre önce bırakmış olan Jack arada bir içki içmek istemektedir fakat otelde hiç içki yoktur. İçmeme kararı yüzünden kendisi de yanında getirmemiştir. Babasındaki değişikliklerin farkında olan Danny bu konuda annesiyle konuşur. Bir yandan da çocuğun içindeki güç giderek artmaktadır. Danny Tony’yi çağırır ve ona gelecekte başlarına neler geleceğini sorar. Tony ona Overlook’un babasını eline geçireceğini ve kötü şeyler yaşanacağını söyler.

Anne ve babasının uyduğu bir öğleden sonra Danny içindeki gücün etkisiyle 217 numaralı odaya gider. Duvarda kan lekeleri ve beyin parçaları gören çocuk banyoya girdiğinde de karşısına elinden kanlar damlayan yaşlı bir kadının cesedi çıkar. Ayağa kalkıp kendisine doğru ilerleyen kadından kaçmak isteyen Danny oda kapısının kilitli olduğunu görür. Bay Halloran’ın söylediklerini aklına getirip kapının açık olduğunu düşündüğünde kapı gerçekten de açılır fakat bu arada kadın ona yetişip boğazını sıkmıştır.

Stephen King tarafından kaleme alınan Medyum romanının bu bölümünde Danny anne ve babası tarafından merdivenlerin başında ve boğazı berelenmiş durumda bulunur. Koşarak çocuğunu alan Wendy her şeyin kocası yüzünden olduğunu düşünmektedir ve gerçekten de otel o gün Jack’i eline geçirmiştir. Fakat Overlook Jack’la yetinmeyecektir, otelde bulunan gizemli ve korkutucu yapı Danny’yi de bünyesine katarak daha güçlü hale gelmek niyetindedir. Danny o sırada içindeki güç aracılığıyla Halloran’ı çağırır

Wendy oğlunu ve kendini yatak odasına kilitler. Önce biraz kapıyı döven Jack daha sonra aşağıya iner. Wendy ilerleyen saatlerde kocasına bakmak için aşağıya indiğinde onu barda içkiden sızmış bir durumda bulur. Yanında da bodrumda olması gereken ama otel tarafından yukarıya çıkarılan kroke tokmağı bulunmaktadır.

Sevilen bir Stephen King romanı olan Medyum’da o akşam Overlook Oteli yeniden canlanmıştır ve otelde bir maskeli balo verilmektedir. Güzel bir kadınla dans eden Jack’in yanında bir adam belirir; bu, otelin eski kışlık bakıcısı olan Grady’dir ve otelde çalışırken bütün ailesini katletmiştir. Barmen durmadan içkileri tazeler ve Jack 20 kadeh içki içer. Sonunda sızıp kalır ama karısı yanına geldiğinde birden gözlerini açar ve onu ayak bileğinden tuttuktan sonra tokmakla vurur. Artık iyice çıldırmış olan adamın niyeti karısını öldürmektir.

Wendy eline geçen bir şişeyi kocasının başına vurarak onu bayıltmayı başarır ve oğluyla beraber sürükleyip kilere kapatır. Gece olduğunda otel yeniden canlanır ve Grady de tekrar Jack’in yanında belirir. Kendisine kapıyı açması için yalvaran adama bunu ancak oğlunu onlara getirmesi şartıyla yapacağını söyler. Bunu kabul eden Jack’i serbest bırakır.

Stephen King bu bölümde Jack’e karısının sinirlerini bozan, duygularını istismar eden sözler söyleterek gerilimi tırmandırıyor. Gece boyunca durmadan kocasının sesini duyan ve çok korkan Wendy sabaha karşı uyandığında otelde sessizlik hakimdir. Eline bir bıçak alarak kocasına bakmaya gider. Birden önüne çıkan Jack karısına tokmakla defalarca vurur. Elindeki bıçağı ona saplamayı başaran Wendy artık tam bir canavara dönüşen eşinden kaçmaya başlar.

O sırada Hallorann da otele yaklaşmıştır. Yolda arabası kayar ama sonunda Sidewinder’dan bir kar arabası bulmayı başarır. Başına gelen aksiliklerin sebebi otelin onu engellemeye çalışmasıdır ve bu ilk deneme de değildir. Fakat adam bu sefer daha dikkatlidir ve otele doğru ilerlemeye devam eder.

Medyum bu noktada iyice hareketlenir. Kocasından kaçmaya çalışan Wendy merdivenlere ulaşmış, fakat Jack da ayağa kalmıştır. Kaburgaları kırıldığı için nefes alamayan ve çok acı çeken kadın yine de yatak odasına girmeyi ve kapıyı kilitlemeyi başarır. Ancak bu kez de Danny ortadan kaybolmuştur. Wendy kendini banyoya kilitler. Odanın kapısını kırıp içeri giren Jack banyo kapısını da kırdığında karısı oradaki bir jiletle onun elini keser.

O sırada dışarıda bir motor sesi duyulur, gelen Hallorann’dır. Otel kendisine haber verdiği için buna şaşırmayan Jack onu öldürmek üzere aşağıya iner. Bahçede yoluna çıkan şimşirden yapılmış bir aslanı öldüren aşçı otele girdiğinde Jack ona tokmakla saldırır. Daha sonra oğlunun peşine düşer ve onu üçüncü katta bulur.

Medyum adlı roman sonuna yaklaşırken Danny Tony’yi çağırır. Tony ona babasının hatırlamadığı bir şeyi hatırlayacağını söyler. Hipnoz halinden çıkan Danny kendine geldiğinde babası elinde tokmakla tepesindedir. Danny onu öldürmek isteyenin babası değil Overlook olduğunu haykırdığında tokmak aşağı iner. Tekrar havaya kalktığında ise çocuk babasının unuttuğu şeyi, yani kalorifer kazanının 180 dereceden fazla ısınmaması gerektiğini hatırlar. Bunu söylediğinde tokmak yine aşağıya iner ve babasının suretindeki otel kendi varlığını korumak üzere kazan dairesine koşar.

Danny annesinin yanına gittiğinde Hallorann da oradadır. Adam yürüyemeyen Wendy’yi ve oğlanı kucağına alıp kaçmaya başlar. O sırada Overlook ısıyı düşürmek üzere elini kazanın vanasına atmıştır fakat artık çok geçtir. Otel vanayı açtığı halde kazan patlar. Hallorann, Danny ve Wendy dışarı çıktıklarında otelin bütün camlarında alevler çıkmaktadır. Overlook’un artık sonu gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir