Neden Bazı Ülkeler 110 Volt Kullanıyor?

Birçok elektronik aletin üzerinde veya kullanım kılavuzunda 220 volt’a uygundur benzeri uyarı yazıları görürüz. Bunun nedeni bazı ülkelerde 110 volt, bazılarında 220 volt elektrik kullanılmasıdır. Kimi elektronik aletlerde ise switch, yani anahtar bulunur. Ürün üzerinde ayar anahtarı bulunmadığı hallerde adaptör yardımıyla aleti uygun volt ayarında çalıştırmak mümkündür. Üründe kullanılan gerilimin voltaj düzeyi artınca, bu güç talebine yanıt verebilmek için göze alınması gereken ‘dağıtım kayıpları’ azalmaktadır. Ancak buna mukabil, elektrik kullanımına bağlı olarak ortaya çıkabilecek kazalar sonucunda ölüm ihtimali artmaktadır. Bu nedenle 110 veya 220 V elektrik seçimi, güvenlik ile ekonomik olma arasındaki en iyi çözümü bulma arayışından kaynaklanmaktadır.

Neden Bazı Ülkeler 110 Volt Kullanıyor?
Neden Bazı Ülkeler 110 Volt Kullanıyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde elektriğin, doğru akım sistemleriyle ilk olarak kullanılmaya başlanıldığı yıllarada, 110V’un daha güvenli olacağı öngörülmüş, alternatif akıma geçildikten sonra da bu gerilim düzeyi korunmaya devam edilmiştir.

Avrupa’da da ilk olarak 110 volt kullanılmış, daha sonraki yıllarda ise, 220V’la da güvenli bir şekilde çalışılabileceği düşüncesi oluşunca, bu yüksek gerilim düzeyine geçilmeye karar verilmiştir. Altyapıyı bir kere 110V’a göre oluşturduktan sonra değiştirmek, ciddi bir maliyeti gerektirdiği gibi, tek başına yetersizdir de. Çünkü tüm elektrikli alet stokunun da, yeni gerilim düzeyine uyarlanması gerekir. Bu nedenle ABD ve Avrupa’da farklı akım düzeyleri kullanılmaktadır.

110V’un 220V’a göre, güvenlik açısından üstünlüğü vardır. Buna karşılık, düşük gerilim bazı sıkıntılar doğurur. Aynı güçle çalışan iki aygıttan; 110 V’luk olanı, 220 V’luk olanına oranla, iki misli akım çekmek zorundadır, örneğin 1,5kV’lık bir elektrik süpürgesi 220V’ta 6,8 A, 110 V’ta ise 13,5 A kadar akım çeker.

Kısaca özetlemek gerekirse, düşük gerilim tercihi halinde; kablo kesitlerinin daha kalın olması gerekir ve bir prizden çekilebilecek güç miktarı daha azdır. Bu güç düzeyinin aşılması olasılığı; çoğu aygıtın, başlatma sırasında normal çalışma haline göre daha fazla güç çekmesi nedeniyle yüksektir ve güvenlik amacıyla, prizlere giden dağıtım hatlarına ‘devre kesicilerin konması gerekmektedir. Bunun sonucu olarak, devre kesiciler ABD’de, Avrupa’dan çok daha önceleri yaygınlaşmış bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir