Oruçla İlgili Tavsiyeler

Hepinizin bildiği gibi bu ay Müslüman alemi için özel bir zaman olan Ramazan ayına denk geliyor. Ben de bu nedenle oruç tutarken sağlıklı beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda sizlerle bilgilerimi paylaşmak ve bu süreci daha rahat geçirmeniz için yardımcı olmak istiyorum.

Sağlık sorununuz var ise doktorunuza danışın

Bu sene Ramazan ayının, sıcak yaz aylarına başına denk gelmesi ve günlerin uzun olması nedeniyle oruç tutanların beslenmelerine bir kat daha özen göstermeleri gerekiyor. Özellikle sağlık sorunları olanlar, doktorlarına başvurmalı ve onların önerilerine kulak vermeliler. Ben de bu yazımda oruç tutmak isteyen kişilerin bu dönemde sağlıklı beslenmelerine yardımcı olmak amacıyla bazı ipuçları vermek istedim.

Oruçla İlgili Tavsiyeler
Oruçla İlgili Tavsiyeler

Ramazanda sıvı tüketimine dikkat edin

Sıcakların artmış olması hepimize sıkıntı veriyor ancak unutmamak gerekir ki vucutta ısı dengesini sağlayan ana madde sudur. Sağlıklı bir kişinin yaz aylarında yaklaşık 2,5 litre sıvı alması gerekir. Oruç tutanların yorgunluk, bitkinlik ve konsantrasyon bozukluğu yaşamamak için bu miktar sıvıyı mutlaka iftardan sonra ve sahur vaktinde tamamlamaları gerekir. Bunun için en güzel kaynak tabii ki temiz içme suyudur. Ayrıca çorba, komposto, ayran, cacık, süt, taze meyve suları da iyi sıvı kaynaklarıdır.

Oruç tutulurken günlük yeme düzeni adeta tersine döner. Karanlık bastıktan sonra yeme başlar ve gün ışıyana kadar besin ve su alınabilir. Vücudumuz bu ani değişikliğe tepki gösterebilir, o nedenle beslenme düzenini olabildiğince 3 ana öğün ve 1 ara öğün düzenine uydurabilmek, bu geçiş döneminde vücudun yorulmasını engelleyecektir.

Ramazanda mutlaka sahura kalkın

Günler uzun olduğu için açlık suresi uzundur. Bu süreyi mümkün olan en kısa zamanda tutabilmek için mutlaka sahura kalkılmalıdır. Sahuru kahvaltı şeklinde yapmak, yeni uyanmış vücut için en sağlıklı ve hafif yöntemdir. Özellikle yumurta, süt vb. yağ ve proteinden dengeli besinleri sahurda tüketmek, tokluk hissinin daha uzun sürmesini sağlayacaktır.

İftar, iki öğüne bölünerek, öğle-akşam yemeği dengesi sağlanmış olur. Bu şekilde yenen iftarda, açlık nedeniyle bir anda çokça yemek önlenmiş olur. Bu tur yemek hem kilo alımına hem de sindirim sorunlarına, gaz ve hazımsızlığa neden olabilmektedir.

İftarda yapılabilecek en iyi beslenme şekli, önce çorba, salata gibi hafif ve doyurucu besinleri yiyerek 15-20 dakika ara vermek, daha sonra ana yemekten yemektir. Bu 15-20 dakikalık süreyi, ibadet ederek, ailenizle vakit geçirerek, gazete okuyarak ya da akşam haberlerini izleyerek geçirdikten sonra ana yemeğe geçtiğinizde, kendinizi ne kadar tok hissettiğinize siz de inanamayacaksınız.

Yemekten sonraki arada ise bol sıvı alarak günlük susuzluğu gidermek ve meyve tercih etmek en sağlıklı yoldur. Tatlı bir şeyler yemek isteyenlerin hafif sütlü tatlılar, dondurma, şerbet, komposto gibi tatlıları tercih etmelerinde fayda var. Yemek sonrası yenen ağır tatlılar ve yağlı besinler, vücudu yorar ve sabah sahura kalkmanızı zorlaştırır.

Örnek Ramazan Menüsü

Aşağıdaki menü sadece öneri ve fikir verme amaçlı olarak hazırlanmıştır. Her bireyin beslenme gereksinimleri kişisel özelliklerine göre değiştiğinden miktarlar konusunda diyetisyene danışılmalıdır. Sağlık sorunları olanlar ise daha önceden kendilerine uzmanları tarafından önerilen menü planlarını bozmamalıdır ve oruç tutup tutamayacaklarını öğrenmek için mutlaka doktoruna ve diyetisyenine danışmalıdır.

Sahur

Haşlanmış yumurta, az yağlı peynir, siyah ya da yeşil zeytin (az tuzlu), bal-tereyağ (miktarına dikkat), tam buğday ekmeği, domates, salatalık, sivri biber, maydanoz.

İftar

Çorba, yeşil salata, 1 dilim ekmek,
15-20 dakika ara verdikten sonra, bir tabak etli veya sebzeli yemek, yoğurt, komposto, ekmek, pilav ya da makarna.

Ara Öğün

Meyve tabağı veya sütlü tatlı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir