Otomobil Camı Çatlayınca Ne Yapmalı?

İlk otomobiller piyasaya çıktığında, camları bildiğimiz pencere camından yapılırdı. Ancak, kaza durumlarında camın büyük parçalara ayrılarak fırlamasının ciddi yaralanmalara yol açabildiği anlaşılınca, “katmanlı cam” tasarımına geçildi. Günümüzde kullanılan oto camları, “polivinil butiral”den yapılma saydam plastik bir katmanla birbirine yapıştırılmış iki katmandan oluşmaktadır. Buna, “katmanlı cam” anlamında “lamine cam” da denilmektedir. Ayrıca camlar, “nikel sülfid” (NiS) ilave edilerek hazırlanan erimiş camın hızlı soğutulmasıyla elde edilen “sertleştirilmiş cam” türündendir. Kullanılan bu cam türü, şiddetli bir darbe sonucunda kırılsa dahi, büyük parçalara ayrılmak yerine, küçük parçalara ayrılıp “tuzla buz” oluyor. Parçaların ufak olmasından ve çoğunlukla aradaki plastik katmana yapışık kalmasından dolayı, yaralanma riski büyük oranda azalıyor.

Otomobil Camı Çatlayınca Ne Yapmalı?
Otomobil Camı Çatlayınca Ne Yapmalı?

Otomobil Camında Neden Çatlak Oluşur?

Günümüzdeki oto camlarına orta şiddette darbeler “örümcek ağ” olarak nitelendirilen çatlak görüntülerine yol açarken, ufak darbeler karşısında oluşan minik kırıklar, darbe alanıyla sınırlı kalıyor ve plastiğe gömülerek, “çökük” bir alan oluşturuyor. Bu bölge bir bakıma, darbe sırasında, darbeye neden olan cisimle cam arasındaki temas bölgesinin izidir. Zedelenen bölge bu yüzden, çoğunlukla yuvarlaktır.
Kimi zaman, camın üst katmanı zedelenmişken, alt katmanın sağlam kalması dahi mümkündür. Zedelenme etrafında yarıçapsal çatlaklar oluşmamışsa, hasar ilerlemiyor. Aksi halde, ilk anda gözle görülemeyen çatlakların, daha sonraki ısık, genleşme farklılıklarından ve mekanik salınımlardan kaynaklanan gerilim birikmeleri nedeniyle, bir iki gün içinde boydan boya ilerlemesi mümkündür. Aracın camını hemen değiştirmeyecekseniz, çatlağın hızlı büyümesini engelleyici önlemler almalısınız.

Bahsettiğimiz bu cam türü, yıllarca sorunsuz olarak kullanıldıktan sonra, sertlik kazandıran NİS içeriği nedeniyle, ansızın patlayıp paramparça olabilmektedir. Seyrek de olsa karşılaşılan bu durum, bir kalite sorunudur. Çünkü imalat sırasındaki hızlı soğutmadan önce yapılan ısıtmanın, yeterince uzun süreli, altı saate yakın tutulmasıyla, bu risk ortadan kaldırılabiliyor.

Günümüz modern teknoloji ile üretilmiş oto camlarında ortaya çıkan istenmeyen durum, şiddetli bir darbe karşısında parçalanan camın “bembeyaz” kesilmesi nedeniyle, sürücünün önünü göremez hale gelmesidir. Bu durum bazen, normalde hafif atlatılabilecek kazaların, çok daha ağır faturalarla sonuçlanmasına yol açabiliyor. Buna karşı önlem ise, “lexan” da denilen “kırılmaz cam” kullanmaktır. “Lexan” aslında cam değil; akriliğe benzeyen, çok dayanıklı bir tür “polikarbonat reçineli termoplastik”tir. Yeterince kalın olduğu takdirde, tabii mermiyi atan silahın türüne de bağlı olarak, kurşun geçirmeyebiliyor. “Kurşungeçirmez cam” diye anılan malzeme de budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir