Özgeçmişinizin Reddedilme Nedenleri

Özgeçmiş iş görüşmesine gitmek için önemli bir anahtar olup çok iyi hazırlanması gerekir. Doğru bir özgeçmiş hazırlamak incelik gerektirir ve bazı konulara dikkat edilmezse işe alım uzmanları tarafından elenir ve iş görüşmesine çağrılma şansınız ortadan kalkar. CV hazırlarken harcanan zaman görüşme randevusunu kazanmanızı sağlayacaktır.

Son derece iyi bir eğitim almanıza ve oldukça güzel iş tecrübeleriniz olmasına rağmen başvurduğunuz iş yerlerinden size dönüş yapılmıyor, görüşmeye çağrılmıyorsanız sorun özgeçmişinizde olabilir. Yıllarınızı harcayıp iyi bir eğitim alıp daha sonrasında iyi görevler alarak çalıştıktan sonra, başvurduğunuz iş yeri tarafından doğru noktalara dikkat etmeden hazırladığınız özgeçmişten dolayı çağrılmamanız çok üzücü olacaktır. Bütün bunlardan dolayı iş başvurusu yaparken o iş için özel CV hazırlamak ve gereken detaylara dikkat etmek gereklidir.

Elemanonline.org uzmanlarına göre özgeçmişin reddedilme nedenleri şu şekilde belirtilmektedir.

1- Çok uzun hazırlanmış özgeçmişler

Uzmanların belirttiğine göre her reddedilen 10 özgeçmişten 9’u gereksiz uzun olmasından dolayıdır. Hazırlanan her özgeçmiş formunda yapılan her işten detaylı şekilde belirtmek gerekmez. Sadece başvurulan işle ilgili iş tecrübesinden bahsedilebilir diğerleri ise kısaca geçilebilir. Ayrıca katıldığınız tüm eğitim programları, yaptığınız tüm sporlar veya üye olduğunuz bütün kulüplerden bahsetmeye de gerek yoktur. Etkili bir CV hazırlamak için aralarında en önemli olanları veya başvurulan işle alakalı olanları belirtmek daha doğru olur.

Özgeçmişinizin Reddedilme Nedenleri
Özgeçmişinizin Reddedilme Nedenleri

2- Önceki işinizin iş tanımı ve başarılarınız

Özgeçmişinizi hazırlarken önceki işinizdeki iş tanımı, beceri ve yeteneklerinizin eksik belirtilmesinden dolayı reddedilebilir. Başvurduğunuz iş için yeterli olup olmadığınızı önceki görev ve başarılarınızla anlayabilirler. Bunun içinde cv formunuzda bu konulardan bahsetmeniz gerekir. Geçmişteki tecrübeleriniz ve yaptığınız katkılardan özgeçmişinizde bahsetmeniz çok önemlidir.

3- Dilbilgisi ve imlaya dikkat edilmelidir

Özgeçmiş hazırlarken acele etmeden tüm detaylarına özen göstererek hazırlanmalıdır. Özgeçmiş hazırlarken dikkatinizden kaçmış olan küçük birkaç imla hatası dahi özgeçmişin çöpe gitmesine neden olabilir. Özgeçmiş hazırladıktan sonra hata yapıp yapmadığınıza dikkat edin. Mümkünse dilbilgisine güvendiğiniz bir arkadaşınıza da kontrol ettirerek hata payını ortadan kaldırmış olursunuz.

4- Ön yazı olmaması

Form şeklinde hazırlanmış olan tek tip CV kişinin kendisini tanıtması için yeterli olmaz böyle durumlarda ön yazı gerekebilir. Bu tip özgeçmişlerde yeteneklerinizi ve ilgili olduğunuz konuları ön yazı ile belirtebilirsiniz.

http://www.elemanonline.org/cv-ozgecmis-ornek-hazir-bos-doc-cv-ozgecmis-formu-ornekleri-cv-ornegi-indir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir