Pankek Nasıl Yapılır?

Pankek yapımı için öncelikle derin bir kapta un, kabartma tozu, tuz ve şekeri güzelce karıştırın. Ardından bu karışımın ortasına bir çukur açıp çukura önceden çırptığınız yumurtayı, erittiğiniz tereyağını ve sütü ekleyin. Pürüzsüz bir karışım elde edinceye kadar da karıştırın. Burada karışımın kıvamı çok önemlidir; karışım ne çok koyu ne de çok sıvı olmalıdır. (Çok koyuysa süt, çok akışkan ise un ilave edilmelidir.)

Pankek için malzemeler:

1 ½ su bardağı un
1 tatlı kaşığı tuz
3 yemek kaşığı şeker
1 tatlı kaşığı kabartma tozu
2 yumurta
3 yemek kaşığı tereyağı
1/2 su bardağı süt

Pankek Nasıl Yapılır?

Pankek yaparken en önemli hususlardan bir diğeri ise tavanın doğru sıcaklıkta olmasıdır. Tavanızın fazla ısınmasını önlemek için pankeki yapmadan önce, baştan uygun ısıyı bulmalısınız. Bunu başardıktan sonra pankeki yapmak sanıldığı kadar zor olmayacaktır. Tavanızı ocağa koyun ve bos iken altını açın. Tavayı 5 dakika orta ateşte boş olarak kızdırın. Hazır olduğuna karar verdiğinizde tavaya birkaç damla su serpin. Eğer su tavaya değdiğinde tava cızırdıyor ve su, hemen değil fakat bir süre sonra buharlaşıyorsa tavanız doğru sıcaklıkta demektir. Tavanız hazır olduğunda bir kâğıt havlu kullanarak tereyağıyla yağlayın. Elinize dikkat edin, çünkü tava çok sıcak olacaktır. Önce akışkan hamurdan çok az bir miktar tavaya dökün. Üzeri göz göz olmaya başlayınca ters çevirin ve altı kızarıncaya kadar pişirin. Daha sonra her yerinin düzgün bir şekilde piştiğinden emin olmak için tadına bakın. İlk pankekinizi bir ön deneme olarak kabul etmelisiniz. Sonuçtan memnun iseniz aynı şekilde devam edebilirsiniz. Yeni bir pankek için tavanızı aynı şekilde yeniden yağlamalısınız. İsterseniz tavada tek seferde birden fazla pankek yapmayı deneyebilir veya tüm tabanı kaplayacak sade-ce tek bir büyük pankek yapabilirsiniz. Pankekin ikinci yüzü, ilk pişirdiğiniz yüzüne göre daha kısa sürede pişer.

Pankek hamurunuz bitene kadar bu işlemleri yapmaya devam edin. Pankekleri taze bir şekilde sunabileceğiniz gibi önceden yapıp, misafirleriniz geldiğinde fırında biraz ısıtarak da servis yapmanız mümkündür. Böylece hiç kimse beklemeden ve hep beraber pankeklerini yiyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir