Penisilini Kim İcat Etti?

İltihap kurutucu ve mikrop öldürücü özellik taşıyan penisilin ilkin Fransız fizikçi Ernest Duchesne (1874-1912) tarafından 1897 yılında bilim adamının Lyon’daki Askeri Eğitim Hastanesinde tedavi edici özelliği olduğunu tespit ettiği küf üzerine yaptığı yoğun çalışmalar doğrultusunda keşfedilmiştir.

Ancak bilim adamının henüz bunu 23 yaşında keşfetmiş olmasından dolayı Pastör Enstitüsü, Duchesne’in buluşuna göz ardı etmiş, bu nedenle 1904 yılında Duchesne vereme yakalanmış ancak kendi buluşu olan penisilin uygulanmadığı için 1912 yılında ölene dek buluşu kabul görmemiştir.

Penisilini kim buldu?

Penisilin antibiyotik ve antiseptik özellik taşıdığı ilkin daha sonra Sir unvanı alacak olan Alexander Fleming tarafından 1928 yılında keşfedilmiştir. Yaptığı araştırma çalışmalarını Tıp Araştırma Merkezine sunan Fleming ilkin reddedilmiş ama bu onun cesaretini kırmamıştır.

Penisilini Kim İcat Etti?

Penisilin alerjisi nedir?

Penisilin bazı kişilerin bünyesinde ölüme kadar varabilecek derecede olumsuz etki yapmaktadır buna penisilin alerjisi denir. Penisilin tedavisi uygulanacak kişide alerji testi yapılmadan kullanılmamalıdır. Penisilin alerjisi olan kişilerde genel olarak deri kızarıklıkları ve kaşıntı görülür. Hafif geçirilen alerjilerde ilaç takviyesi yapılarak tedavi uyglanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir