Rüyaları Kaydetmek Mümkün Mü?

Rüyaları kaydetmek Sabah kalktığımızda bir önceki gece görmüş olduğumuz rüyadan hepimiz etkileniriz. Hatta bazen rüyanın öylesine etkisinde kalırız ki birilerine anlatmak isteriz. Ne yazık ki çoğu rüyamızı gördüğümüz gibi anlatmayı başaramayız. Bu durumda belki de, keşke rüyalarımızı kaydetme imkânımız olsaydı, diye aklımızdan geçer. Ne dersiniz rüyaları kaydetmenin mümkün olup olmadığını hiç düşündünüz mü?

Rüyaları Kaydetmek Mümkün Mü?
Rüyaları Kaydetmek Mümkün Mü?

Yıllar önce Dr. Kleitman isimli bir araştırmacı, uykularını kontrol altında tuttuğu deneklerin rüyalarını EEG (elektroensefalogranik) ve EKG (elektrokardiagramlarını) cihazlarla tespite başladı. Bu çalışmaların sonrasında; rüyanın varlığına ispat olarak gösterdiği göz hareketlerine, heyecana bağlı kalp atışlarını da ilave etmiş oldu. EEG’nin verdiği sonuç son derece ilgi çekiciydi. Rüyanın başladığı andan itibaren, ağır bir ahenk içinde devam eden uyku halini gösteren çizgiler ritmik bir hal alıyor, uyanıklık halindeki şekilleriyle cihazın kâğıt şeridi üzerine kaydoluyordu.

Dr. Kleitman toplamda sekiz kişi üzerinde yapılan bu deneyleri on gün süreyle devam ettirdi. Her seferinde elektronik cihazın kaydettiği eğri büğrü çizgiler büyük bir dikkatle tetkik edildi. Sonuç olarak şu tespit edildi ki: Rüyalar, uykumuzun sadece yüzde yirmilik bir bölümünü teşkil etmektedir. Buna göre; gece sekiz saati uykuda geçiren bir insanın uykusunun ilk saati ağır ve rüya görmeden geçmektedir. Daha sonraki on dakika içinde rüya görülmekte ve sonra yine yaklaşık bir buçuk saat sürecek ağır uyku dönemi başlamaktadır. Bundan sonra yirmi dakikalık bir rüya ve yine bir buçuk saatlik ağır uyku evresi gelmektedir. Uykunun bundan sonraki bölümünde ise otuz dakikalık bir rüya evresi daha tekrarlanır. En son olarak tekrar uyku ve onu da uyanma takip etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir