Sağlıklı İçecekler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek için yediklerimiz çok önemli olup içtiklerimize de dikkat etmeliyiz. Doğru içeceklerle sağlığımızı koruyabilir ve kilo verebiliriz.

Su: Vücudun yüzde 60’ı sudan oluşmaktadır ve bir günde 8-10 bardak su tüketmek çok önemlidir. Su vücuda yeterli sıvı almanın en kolay yolu ve kalori içermemektedir. Gerekli suyu alamayan cilt kurur ve buruşur.

Süt: Gelişme çağındaki çocuklarda kemik sağlığını desteklemektedir. Yapılan çalışmalar sütte bulunan kalsiyumun kilo kontrolüne yardımcı olduğunu göstermektedir. Kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası kemikleri güçlendirmek için günde 2 bardak süt tüketilmelidir. Az yağlı veya yağsız süt tercih edebilirsiniz.

Siyah çay: Çay önemli bir anti-oksidan kaynağıdır. Şeker ilave edilmeden tüketilen çayın kalorisi sıfırdır.

Sebze suyu: Gün içersinde yeteri kadar sebze ve meyve tüketemiyorsanız havuç, salatalık, brokoli, ıspanak, domates, kırmızıbiber sularından oluşan bir karışım günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Kahve ve Yeşil çay: Kahvenin içinde bulunan kafein, gün içindeki enerjiyi desteklemektedir.
Yeşil çay yüksek anti-oksidan içerdiği için tüketilmelidir. Aynı zamanda metabolizmayı harekete geçirmektedir.

Şarap: Kırmızı şarap tüketimi bireylerin alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kontrollü tüketilmeli kadınlar için günde bir kadeh, erkekler içinse iki kadeh yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir