Sağlıklı İçecekler Nelerdir?

Sağlıklı beslenmek için yediklerimiz çok önemli olup içtiklerimize de dikkat etmeliyiz. Doğru içeceklerle sağlığımızı koruyabilir ve kilo verebiliriz.

Su: Vücudun yüzde 60’ı sudan oluşmaktadır ve bir günde 8-10 bardak su tüketmek çok önemlidir. Su vücuda yeterli sıvı almanın en kolay yolu ve kalori içermemektedir. Gerekli suyu alamayan cilt kurur ve buruşur.

Süt: Gelişme çağındaki çocuklarda kemik sağlığını desteklemektedir. Yapılan çalışmalar sütte bulunan kalsiyumun kilo kontrolüne yardımcı olduğunu göstermektedir. Kadınlarda menopoz öncesi ve sonrası kemikleri güçlendirmek için günde 2 bardak süt tüketilmelidir. Az yağlı veya yağsız süt tercih edebilirsiniz.

Siyah çay: Çay önemli bir anti-oksidan kaynağıdır. Şeker ilave edilmeden tüketilen çayın kalorisi sıfırdır.

Sebze suyu: Gün içersinde yeteri kadar sebze ve meyve tüketemiyorsanız havuç, salatalık, brokoli, ıspanak, domates, kırmızıbiber sularından oluşan bir karışım günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Kahve ve Yeşil çay: Kahvenin içinde bulunan kafein, gün içindeki enerjiyi desteklemektedir.
Yeşil çay yüksek anti-oksidan içerdiği için tüketilmelidir. Aynı zamanda metabolizmayı harekete geçirmektedir.

Şarap: Kırmızı şarap tüketimi bireylerin alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kontrollü tüketilmeli kadınlar için günde bir kadeh, erkekler içinse iki kadeh yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Gripten Korunma Yolları başlıklı makalemizde grip hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol Ediliyor

Aspirini Kim İcat Etti?

Aspirin ilk olarak 1829 yılında Münih’li bilim adamı Johann Buchner ve Fransız bilim adamı Henry …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir